Advokáti vítajú návrh novely Trestného zákona, ale navrhované zmeny Trestného poriadku odmietajú

7.9.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenská advokátska komora (SAK) víta návrh novely Trestného zákona, ktorá čiastočne modernizuje slovenské trestné právo a posúva ho smerom k restoratívnej justícii.

Naopak, s predloženým návrhom zmien Trestného poriadku komora zásadne nesúhlasí, keďže vážnym spôsobom ohrozuje právo na obhajobu a porušuje princíp rovnosti zbraní. Informoval o tom Pavol Kubík z mediálneho odboru SAK.

„Slovenská advokátska komora bude počas legislatívneho procesu dôsledne obhajovať ústavou i medzinárodnými dohovormi chránené právo na obhajobu a predloží k návrhom komplexné pripomienky. Zároveň budeme pokračovať v začatom dialógu v rámci pracovnej skupiny zloženej zo zástupcov súdov, prokuratúry a advokácie. Naším spoločným zámerom je modernejšia trestná politika, ktorá rešpektuje princípy právneho štátu,“ reagoval na predložené návrhy predseda SAK Viliam Karas.

Ministerka spravodlivosti SR v demisii Mária Kolíková (klub SaS) v stredu na tlačovej besede prezentovala rozsiahlu novelu Trestného zákona, ktorého cieľom je komplexné prenastavenie ideológie Trestného zákona, ako aj novelu Trestného poriadku, ktorá má sfunkčniť a zefektívniť trestný proces.

Cieľom novely Trestného poriadku, ktorý kritizuje SAK, je dostať páchateľa pred súd v čo najkratšom čase, a tým dosiahnuť skoršie vyvodenie trestnej zodpovednosti a naplniť tým aj účel trestu. Návrh zákona sa zaoberá aj diskutovaným paragrafom 363 a jeho využívanie generálnym prokurátorom.

Viac k témam: Trestný poriadok, Trestný zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokáti vítajú návrh novely Trestného zákona, ale navrhované zmeny Trestného poriadku odmietajú © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.