Úvod  >  Článok:  Aktualizované: Kiska oficiálne vymenoval Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska

aktualizované 13. marca 10:53

BRATISLAVA 13. marca (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska v stredu oficiálne vymenoval súčasného ministra Petra Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS).

Peter Kažimír nastúpi do svojej novej funkcie od 1. júna 2019, kedy nahradí súčasného guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha. Ten opúšťa čelo NBS na vlastnú žiadosť.

Ocenenie za prvý vyrovnaný rozpočet

Andrej Kiska po vymenovaní pripomenul, že nie vždy s názormi Petra Kažimíra ako ministra financií súhlasil, ocenil však, že doviedol krajinu k prvému vyrovnanému rozpočtu. Za dôležité to považuje najmä v čase, kedy prichádzajú spoza hraníc signály o spomaľovaní hospodárskeho rastu.

„V rokoch, keď sa darí, treba myslieť aj na roky, keď sa nedarí,“ povedal prezident. Zároveň naznačil, že opatrne treba s rozpočtom narábať aj rok pred parlamentnými voľbami, aby nebol ohrozený rozdávaním peňazí v rámci „neoficiálnej predvolebnej kampane“.

Očakávania prezidenta Kisku

Kažimíra však ocenil aj za jeho dôležitú úlohu v čase, kedy krízou prechádzalo euro. Zároveň však pripomenul, že ako dlhoročný člen strany Smer-SD a jej podpredseda bude musieť na čele centrálnej banky dokazovať svoju skutočnú nezávislosť.

„Budete predmetom verejného záujmu a kontroly. Každé jedno vaše vyjadrenie bude konfrontované s tým, aby skutočne bolo nestranné a nezávislé,“ povedal Kiska s tým, že od NBS pod vedením Kažimíra očakáva kvalitný dohľad nad finančným trhom a zapájanie sa centrálnej banky do verejných diskusií.

Pochvala pre odchádzajúceho Makúcha

Kažimír po svojom vymenovaní do funkcie guvernéra NBS oznámil, že v najbližších dňoch sa vzdá funkcie poslanca Národnej rady SR, následne po dohode s premiérom a predsedom Smeru-SD o novom ministrovi financií ohlási dátum svojej rezignácie zo súčasného postu a napokon sa vzdá aj všetkých politických funkcií v strane Smer-SD.

Odchádzajúceho guvernéra centrálnej banky Jozefa Makúcha pochválil za doterajšie riadenie inštitúcie, ktorá je vnímaná ako moderná s veľmi schopnými ľuďmi. Z tohto pohľadu chce v Makúchovej práci pokračovať.

Zároveň chce vo svojej novej funkcii v pozitívnom slova zmysle vysvetľovať Slovákom, že Európska centrálna banka (ECB) a NBS ovplyvňujú ich každodenný život. Pripúšťa, že do centrálnej banky vstupuje v období, kedy panujú neistoty ohľadom brexitu či obchodných vojen. ECB, ako aj slovenská centrálna banka sú však podľa neho pripravené na aktuálny vývoj reagovať.

Viac k témam: Národná banka Slovenska (NBS), prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Kiska oficiálne vymenoval Kažimíra za guvernéra Národnej banky Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním