Úvod  >  Článok:  Al-Káida vo videu priznala zodpovednosť za minuloročný útok na vojenskej základni na Floride

3.2.2020 (Webnoviny.sk) – Jemenská bunka teroristickej organizácie al-Káida sa v nedeľu prihlásila k zodpovednosti za vlaňajší útok na americkej vojenskej základni Pensacola na Floride.

Študent Muhammad Šamrání zo Saudskej Arábie tam 6. decembra zastrelil troch ľudí. Niekoľko ďalších osôb utrpelo zranenia. Člena saudskoarabského letectva, ktorý podstupoval výcvik na základni, následne zastrelili.

Al-Káida zverejnila video

Al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP) zverejnila 18-minútové video, v ktorom priznala, že bola so strelcom v kontakte. Muž plánoval útok na americkú základňu niekoľko rokov.

V nahrávke zverejnili aj poslednú vôľu zločinca, ktorú napísal pre svoju rodinu v septembri 2019, teda tri mesiace pred útokom. Uviedol v nej, že chcel zaútočiť na Spojené štáty z náboženských dôvodov. Al-Káidu však nespomenul.

Zosnulý vodca priznal zodpovednosť

Vo videu je počuť aj hlas nedávno zosnulého vodcu AQAP Kásima al-Rajmího, ktorý priznáva „plnú zodpovednosť“ za prípad a Šamráního označil za hrdinu.

Viac k témam: al-Káida, teroristický útok, video
Zdroj: Webnoviny.sk – Al-Káida vo videu priznala zodpovednosť za minuloročný útok na vojenskej základni na Floride © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním