Amnesty International si pripomenula rok od zadržania Navaľného, upozorňuje na prenasledovanie opozície ruským režimom

17.1.2022 (Webnoviny.sk) – Amnesty International (AI) pri príležitosti prvého výročia zatknutia Alexeja Navaľného pripomína, že ruské úrady počas uplynulých 12 mesiacov rozpútali voči uväznenému opozičnému lídrovi a jeho podporovateľom bezprecedentnú vlnu útokov a represií.

Desiatky jeho kolegov čelia trestnému stíhaniu na základe vykonštruovaných obvinení, pričom čoraz viac z nich stíhajú vo väzbe. Informovala o tom koordinátorka pre kampane a médiá AI Slovensko Daniela Mužíková.

Rok za mrežami

Riaditeľ AI Slovensko Rado Sloboda uviedol, že časti spolupracovníkov Alexeja Navaľného sa podarilo ujsť. Mnohých z nich trápia obavy, že terčom trestného stíhania a svojvoľného zadržiavania sa teraz stanú ich blízki. Rok od jeho zatknutia je život Navaľného a jeho podporovateľov podľa Slobodu ako nočná mora, z ktorej sa nemôžu prebudiť.

Sloboda dodal, že bezcitné konanie Kremľa, ktorý sa naďalej usiluje umlčať a očierňovať Navaľného a jeho podporovateľov, musí okamžite skončiť.

Opozícia čelí represiám a útlaku

„Viac ako 360 000 ľudí na celom svete podpísalo petíciu Amnesty International, v ktorej vyzývame ruské štátne orgány, aby okamžite a bezpodmienečne prepustili Alexeja Navaľného. Zároveň týmto vyzývame svetových lídrov a líderky, medzinárodné organizácie a ľudí na celom svete, aby sa pridali k výzve na okamžité prepustenie Alexeja Navaľného a na ukončenie brutálnych represií voči jeho podporovateľom a podporovateľkám,“ povedal Sloboda.

Podľa neho ľudia v Rusku majú právo prejaviť svoj názor bez toho, aby sa museli obávať represií a útlaku.

Viac k témam: obvinenia, Prenasledovanie, Ruská opozícia, Trestné stíhanie, Väzba
Zdroj: Webnoviny.sk – Amnesty International si pripomenula rok od zadržania Navaľného, upozorňuje na prenasledovanie opozície ruským režimom © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.