Kategórie
Slovensko Správy

Amnesty International si pripomenula rok od zadržania Navaľného, upozorňuje na prenasledovanie opozície ruským režimom

Viac ako 360 000 ľudí na celom svete podpísalo petíciu na okamžité prepustenie Navaľného.

17.1.2022 (Webnoviny.sk) – Amnesty International (AI) pri príležitosti prvého výročia zatknutia Alexeja Navaľného pripomína, že ruské úrady počas uplynulých 12 mesiacov rozpútali voči uväznenému opozičnému lídrovi a jeho podporovateľom bezprecedentnú vlnu útokov a represií.

Desiatky jeho kolegov čelia trestnému stíhaniu na základe vykonštruovaných obvinení, pričom čoraz viac z nich stíhajú vo väzbe. Informovala o tom koordinátorka pre kampane a médiá AI Slovensko Daniela Mužíková.

Rok za mrežami

Riaditeľ AI Slovensko Rado Sloboda uviedol, že časti spolupracovníkov Alexeja Navaľného sa podarilo ujsť. Mnohých z nich trápia obavy, že terčom trestného stíhania a svojvoľného zadržiavania sa teraz stanú ich blízki. Rok od jeho zatknutia je život Navaľného a jeho podporovateľov podľa Slobodu ako nočná mora, z ktorej sa nemôžu prebudiť.

Sloboda dodal, že bezcitné konanie Kremľa, ktorý sa naďalej usiluje umlčať a očierňovať Navaľného a jeho podporovateľov, musí okamžite skončiť.

Opozícia čelí represiám a útlaku

„Viac ako 360 000 ľudí na celom svete podpísalo petíciu Amnesty International, v ktorej vyzývame ruské štátne orgány, aby okamžite a bezpodmienečne prepustili Alexeja Navaľného. Zároveň týmto vyzývame svetových lídrov a líderky, medzinárodné organizácie a ľudí na celom svete, aby sa pridali k výzve na okamžité prepustenie Alexeja Navaľného a na ukončenie brutálnych represií voči jeho podporovateľom a podporovateľkám,“ povedal Sloboda.

Podľa neho ľudia v Rusku majú právo prejaviť svoj názor bez toho, aby sa museli obávať represií a útlaku.

Viac k témam: obvinenia, Prenasledovanie, Ruská opozícia, Trestné stíhanie, Väzba
Zdroj: Webnoviny.sk – Amnesty International si pripomenula rok od zadržania Navaľného, upozorňuje na prenasledovanie opozície ruským režimom © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.

Exit mobile version