Analytička očakáva zlepšenie zamestnanosti ešte tento rok, pomôcť má aj očkovanie

Share

2.5.2021 (Webnoviny.sk) – Ekonomika a zamestnanosť na Slovensku by sa mali zlepšovať už v druhom polroku tohto roka. Výrazné zlepšenie však nastane až v budúcom roku. Pri príležitosti sobotňajšieho Sviatku práce to uviedla analytička 365.bank Jana Glasová.

Počas pandémie koronavírusu podľa nej prišlo o prácu mnoho Slovákov. „V marci 2021 sa vyšplhala na úroveň 8 percent, čo je takmer o tri percentuálne body viac ako v rovnakom čase pred rokom. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce narástol o 76-tisíc na 219-tisíc,“ povedala Glasová.

Upozornila na to, že pandémia koronavírusu pozatvárala kiná, divadlá, športoviská, hotely či reštaurácie. Prácu stratili aj ľudia v sektore služieb, dopravy či skladovania. Veľa zamestnancov sa muselo preorientovať na iný druh pracovnej činnosti. „Nových ľudí naberali obchody či zásielkové služby. Nezamestnanosť však napriek tomu narástla,“ uviedla. K zlepšovaniu ekonomického vývoja, a teda i zamestnanosti, má podľa nej pomôcť aj očkovanie.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR v marci medzimesačne zvýšila o 0,08 percentuálneho bodu na 7,98 %. V medziročnom porovnaní miera evidovanej nezamestnanosti stúpla o 2,79 percentuálneho bodu. V marci minulého roka bola totiž na úrovni 5,19 %. Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol v marci tohto roka 218 627 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast o 2 132 osôb.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, nezamestnanosť, zamestnanosť, zamestnanosť na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Analytička očakáva zlepšenie zamestnanosti ešte tento rok, pomôcť má aj očkovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: Ekonomika

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.