Antigénové testy chce dodávať viac ako 50 firiem, Slovensko podľa Naďa potrebuje milióny kusov

25.11.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 25. novembra, 12:46

O dodávanie antigénových testov prejavilo záujem už viac ako 50 firiem. Ako po rokovaní vlády uviedol minister obrany Jaroslav Naď, proces obstarávania týchto testov aktuálne začína. Slovensko bude podľa neho potrebovať milióny testov, aj keby sa nakoniec celoplošné testovanie nekonalo.

Využili by sa napríklad na testovanie v domovoch sociálnych služieb, školách, kritickej infraštruktúre či v nemocniciach. Ako alternatívu totiž minister pripustil aj to, že by ďalšie kolo celoplošného testovania neprebehlo.

Viac o téme: Koronavírus

„Alternatívy sú testovať celoplošne, regionálne, testovať iba sektory alebo netestovať vôbec. Rôzni odborníci sa prikláňajú k rôznym alternatívam,“ povedal Naď. Rozhodnúť by o tom mal Ústredný krízový štáb.

Sulík nechce porušiť zákon

Ak by však Ministerstvo hospodárstva SR chcelo naplniť uznesenie vlády a kúpiť prvú časť antigénových testov už k 2. decembru tohto roka, muselo by porušiť zákon. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

O tejto skutočnosti už informoval listom premiéra Igora Matoviča. „Dodržať ten najskorší termín 2. decembra na dodávku prvých 4 miliónov testov je možné len za cenu porušenia zákona, a to teda určite nechcem robiť,“ uviedol Sulík.

Termíny sú podľa Matoviča štedré

Ako dodal, je teda možné, že pri nákupoch nastanú zmeny. „Je možné, že sa bude meniť suma. Určite sa budú meniť dátumy dodania,“ myslí si minister. Podľa neho sa snažia celý proces doladiť, ale nie je jednouché kúpiť také veľké množstvo testov tak, aby to bolo v súlade so zákonom.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Kabinet minulý týždeň rozhodol, že antigénové testy bude obstarávať Ministerstvo hospodárstva SR. Podľa prijatého uznesenia by malo ísť celkovo o 16 miliónov testov, ktoré by mal rezort nakúpiť k 2., 9., 16. a 31. decembru. Už vtedy minister hospodárstva naznačil, že termíny môžu byť problém, premiér mu ale oponoval, že sú „štedré“ a „realistické“.

Viac k témam: antigénové testy, COVID-19, Koronavírus, minister obrany SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Antigénové testy chce dodávať viac ako 50 firiem, Slovensko podľa Naďa potrebuje milióny kusov © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.