Úvod  >  Článok:  Assange strávi desiatky týždňov za mrežami, porušil podmienky prepustenia na kauciu

LONDÝN 1. mája (WebNoviny.sk) – Britská sudkyňa Deborah Taylorová poslala v stredu zakladateľa portálu WikiLeaks Juliana Assangea na 50 týždňov za mreže za porušenie podmienok prepustenia na kauciu pred siedmimi rokmi. Assangeovi hrozil maximálne rok za mrežami.

Taylorová uviedla, že sedem rokov jeho pobytu na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne stálo britských daňových poplatníkov 16 miliónov libier (18 miliónov eur). Požiadanie o azyl označila za „zámerný pokus uniknúť spravodlivosti„.

Ekvádor zbavil Assangea azylu 11. apríla. Dôvodom bolo „opakované porušovanie medzinárodných dohôd a denných protokolov„.

Assange ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne neopustil od augusta 2012 pre obavy z vydania do Švédska, kde čelil obvineniam zo znásilnenia, ako aj obavy zo stíhania, ktoré mu hrozí v USA pre zverejnenie tajných dokumentov o vojne v Iraku či v Afganistane na stránkach WikiLeaks. Kaucia v Británii súvisela so stíhaním vo Švédsku, ktoré však medzičasom zastavili.

Viac k témam: väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Assange strávi desiatky týždňov za mrežami, porušil podmienky prepustenia na kauciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním