Austrália plánuje zaviesť zákaz vývozu plastov aj skla, chce zvládnuť samostatne spracovať odpad

9.8.2019 (Webnoviny.sk) – Austrálski vládni predstavitelia v piatok súhlasili s plánom určiť harmonogram súvisiaci so zákazom vývozu odpadu, ktorý v súčasnosti končí v Indonézii, Malajzii, Thajsku či Vietname.

Na stretnutí v meste Cairns sa zhodli, že požiadajú ministerstvá životného prostredia, aby stanovili harmonogram na ukončenie cezhraničného exportu odpadu vzťahujúceho sa na plasty, papier, sklo a pneumatiky. Zároveň chcú, aby Austrália zvládla samostatne spracovať odpad.

Likvidácia odpadu je veľkým problémom od roku 2017, keď Čína zakázala dovoz odpadu z takmer všetkých štátov. Premiér Scott Morrison povedal, že krajine sa podarilo zrecyklovať len dvanásť percent odpadu, ktorý obyvatelia vložili do recyklačných nádob. Politik dodal, že chce zákaz exportu odpadu zaviesť čo najskôr.

Austrália ročne minie 2,8 miliardy austrálskych dolárov (v prepočte približne 1,7 miliardy eur) na vývoz 4,5 milióna tony recyklovateľného odpadu, z ktorého 80 percent skončí v Ázii.

Viac k témam: Čína, odpad
Zdroj: Webnoviny.sk – Austrália plánuje zaviesť zákaz vývozu plastov aj skla, chce zvládnuť samostatne spracovať odpad © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.