Austrália reaguje na streamovanie útoku v Christchurchi a sociálnym médiám hrozí pokutami

CANBERRA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Austrálsky parlament prijal vo štvrtok legislatívu, na základe ktorej hrozí riadiacim pracovníkom sociálnych médií väzenie, ak ich platformy streamujú reálne násilie, ako tomu bolo napríklad pri streľbe v mešite na Novom Zélande.

Kritici legislatívy varujú, že jeden z najreštriktívnejších zákonov o online komunikácii v demokratickom svete môže mať nepredvídateľné následky vrátane cenzúry médií a znížení investícií v Austrálii.

Nahrávka útoku v Christchurchi

Konzervatívna vláda v Austrálii predložila zákon v reakcii na útoky v novozélandskom meste Christchurch z 15. marca, počas ktorých si austrálsky beloch a rasista nahrával a naživo vysielal na Facebooku svoj útok, pri ktorom vo dvoch mešitách postrieľal 50 ľudí.

Musíme spoločne konať, aby páchatelia a ich komplici nemohli zneužívať online platformy na šírenie ich násilia a extrémistickú propagandu – tieto platformy nemôžu byť zbraňou pre zlo,“ povedal pri predkladaní zákona austrálsky minister spravodlivosti Christian Porter.

Odstránenie materiálu

Trestným činom bude podľa zákona to, ak platformy sociálnych médií dostatočne rýchlo neodstránia „neprístojný násilný materiál„.

Trestom budú tri roky odňatia slobody a pokuta 10,5 milióna austrálskych dolárov (približne 6,6 milióna eur) alebo 10 percent z ročného obratu média, pričom do úvahy sa bude brať vyššie číslo.

Za takýto materiál sa považuje akt terorizmu, vražda, pokus o vraždu, mučenie, znásilnenie a únos. Nahrať ho musí útočník alebo jeho komplic.

Zahraničné sociálne médiá budú čeliť pokute do 840-tisíc austrálskych dolárov (asi 530-tisíc eur), ak neupovedomia Austrálsku federálnu políciu v prípade, že si budú vedomé streamovania „neprístojného násilného správania„, ktoré sa udialo v Austrálii.

Viac k témam: Christchurch, násilie, sociálne siete
Zdroj: Webnoviny.sk – Austrália reaguje na streamovanie útoku v Christchurchi a sociálnym médiám hrozí pokutami © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.