Australian Open sa začne podľa plánu, grandslamový turnaj neohrozia ani rozsiahle požiare

Share

7.1.2020 (Webnoviny.sk) – Úvodný tenisový grandslamový turnaj sezóny Australian Open by sa mal odohrať v pôvodne plánovanom termíne. Rozsiahle požiare, ktoré sužujú Austráliu už niekoľko mesiacov, podľa organizátorov podujatie neohrozia. „Predpoveď počasia je dobrá. Neočakávame žiadne časové posuny. Urobili sme potrebné kroky k tomu, aby sa turnaj uskutočnil podľa plánu,“ uviedol riaditeľ Australian Open Craig Tiley, cituje ho portál BBC.com.

Bezpečnosť hráčov je prvoradá

Vysoké teploty v kombinácii s prudkým vetrom spôsobujú v Austrálii požiare už od septembra minulého roka. Neutíchajúce plamene pripravili o život najmenej 24 ľudí a zničili milióny hektárov pôdy. Navyše, požiare výrazne znižujú kvalitu ovzdušia.

„Zdravie a bezpečnosť hráčov aj ostatných účastníkov turnaja je pre nás ako vždy prvoradá. Budeme mať k dispozícii meteorológov a expertov na kvalitu ovzdušia, ktorí budú priebežne sledovať situáciu v Melbourne Parku. Rovnako úzko spolupracujeme s lekármi a ďalšími miestnymi odborníkmi,“ pokračoval Tiley.

Viditeľnosť v Melbourne počas uplynulého mesiaca klesla v niektorých častiach mesta pod úroveň jedného kilometra. Index kvality ovzdušia dosiahol číslo 213, pričom hodnoty nad 200 sú považované za veľmi nezdravé.

„Sme radi, že máme tri štadióny so zaťahovacou strechou a osem halových kurtov. Vďaka tomu je Australian Open odolné voči nepriaznivým vplyvom počasia,“ vysvetlil riaditeľ turnaja.

Djokovič by zvážil zmenu termínu

Situáciu v Austrálii pozorne sledujú aj samotní tenisti. Srb Novak Djokovič organizátorom odkázal, aby v prípade zlého počasia zvážili zmenu termínu podujatia.

„Chápem, že tenisový kalendár je poriadne nabitý a prípadné zmeny sú veľmi náročné. Mali by však zostať zachované nejaké štandardy,“ zamyslel sa obhajca titulu, ktorý v Melbourne triumfoval už sedemkrát.

Australian Open 2020 sa začne v utorok 14. januára zápasmi kvalifikácie. Hlavná súťaž odštartuje v pondelok 20. januára a vyvrcholí v nedeľu 2. februára. V Austrálii sa momentálne koná novovytvorený turnaj reprezentačných družstiev mužov ATP Cup, ktorý neohrozili výčiny počasia.

Mestá Sydney, Brisbane a Perth nemajú problémy s kvalitou ovzdušia. Naopak, duely challengerového turnaja v Canberre museli organizátori preložiť do 450 km vzdialeného Bendiga. V krajine okrem toho zrušili aj niekoľko futbalových a basketbalových zápasov.

Viac k témam: Australian Open
Zdroj: Webnoviny.sk – Australian Open sa začne podľa plánu, grandslamový turnaj neohrozia ani rozsiahle požiare © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: ŠportTenis

Mohlo by sa vám páčiť...