Azerbajdžan získal kontrolu nad kľúčovým mestom Lačin na okraji Náhorného Karabachu

26.8.2022 (Webnoviny.sk) – Azerbajdžan získal kontrolu nad strategickým mestom Lačin na okraji sporného regiónu Náhorný Karabach.

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v piatok oznámil, že azerbajdžanské sily vošli do Lačinu a dvoch neďalekých obcí.

Vybudovali alternatívnu cestu

Lačin sa nachádza na ceste, ktorá slúžila ako priame spojenie medzi Arménskom a Náhorným Karabachom.

Azerbajdžan nadobudol kontrolu nad mestom a takzvaným Lačinským koridorom po tom, čo vybudoval alternatívnu cestu, ktorá je v súlade s prímerím, ktoré v roku 2020 sprostredkovalo Rusko a ktoré ukončilo niekoľkotýždňové boje medzi Arménskom a Azerbajdžanom.

Medzi Azerbajdžanom a Arménskom už desaťročia panuje konflikt o región Náhorný Karabach. Ten leží na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom.

Počas bojov zomreli tisíce ľudí

Počas spomenutých bojov pred dvomi rokmi zomrelo viac ako 6 600 ľudí. Azerbajdžan vtedy prevzal kontrolu nad veľkými časťami Náhorného Karabachu a okolitých oblastí, ktoré desaťročia ovládali separatisti.

Rusko na základe spomenutej dohody o prímerí vyslalo takmer 2 000 členov mierových jednotiek, ktorí majú monitorovať dodržiavanie dohody.

Viac k témam: Náhorný Karabach
Zdroj: Webnoviny.sk – Azerbajdžan získal kontrolu nad kľúčovým mestom Lačin na okraji Náhorného Karabachu © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.