Site icon Spišiakoviny

Bielorusi majú problémy s internetom, Poliakov prosia o zvýšenie dosahu mobilných sietí

12.8.2020 (Webnoviny.sk) – Občania Bieloruska požiadali susedné Poľsko, aby zvýšilo dosah mobilných sietí a znížilo ceny poplatkov za spojenie medzi týmito dvomi štátmi.

Ľudia v Bielorusku majú v ostatných dňoch po nedeľňajších prezidentských voľbách, ktoré sa nesú v znamení pouličných stretov medzi bezpečnostnými zložkami a demonštrantmi neuznávajúcimi výsledky hlasovania, problémy s komunikáciou.

Bielorusko odstrihnuté od internetu

V nedeľu v noci bolo územie Bieloruska odstrihnuté od internetu, ktorý funguje iba veľmi obmedzene. Existuje však možnosť pripojenia ku globálnej sieti prostredníctvom prístupových bodov v mobilných telefónoch, preto Bielorusi apelujú na poľských telekomunikačných operátorov, aby zvýšili výkonnosť vysielačov v blízkosti spoločnej hranice a priaznivejšie nastavili výšku poplatkov.

Avšak, požiadavku Bielorusov, zdá sa, nebude možné zrealizovať. Najzásadnejším sporným bodom je medzinárodná telekomunikačná legislatíva.

Prísna regulácia sietí

„Telekomunikačné siete sú veľmi silno regulované a žiadny operátor nemôže zvýšiť výkon svojich vysielačov. Podľa medzinárodných dohôd musia prevádzkovatelia dodržiavať prípustnú úroveň výkonu vysielačov a nemôžu ju svojvoľne zvyšovať,“ vyhlásil pre web Wirtualna Polska Marek Lipski z poľskej komory informačných technológií.

Ako ďalej dodal, ak by niektorý z poľských mobilných operátorov zvýšil výkon vysielačov a ich dosah v Bielorusku, prevádzkovatelia z tejto krajiny by si okamžite všimli, že niekto vstúpil do ich teritória. Takýto krok vrátane cenovej regulácie si navyše podľa medzinárodného práva vyžaduje súhlas oboch krajín, v tomto prípade vlád Poľska a Bieloruska.

Viac k témam: internet, telekomunikácie
Zdroj: Webnoviny.sk – Bielorusi majú problémy s internetom, Poliakov prosia o zvýšenie dosahu mobilných sietí © SITA Všetky práva vyhradené.

Exit mobile version