Biskupi píšu Matovičovi list, žiadajú o miernejšie opatrenia vo vzťahu k duchovným potrebám

16.2.2021 (Webnoviny.sk) – Katolícki biskupi v utorok poslali premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) a členom vlády list, v ktorom žiadajú o nájdenie iného spôsobu nastavenia pandemických opatrení vo vzťahu k duchovným potrebám, a to aspoň podľa vzoru okolitých krajín.

List zverejnili na webe

Združenie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pripomína, že rastie počet vyliečených a zaočkovaných, ktorí by sa mohli zúčastňovať na bohoslužbách bez ohrozenia.

Viac o téme: Koronavírus

Ďalej tiež zdôraznili, že bohoslužby nemožno vnímať len v optike verejných zhromaždení, uplatňuje sa na nich totiž základné právo vyplývajúce z náboženskej slobody. KBS zverejnilo list na svojej internetovej stránke.

„Sme ochotní zniesť obmedzenia, avšak úplný, dlhodobý a celoplošný zákaz verejných bohoslužieb ako aj praktické znemožnenie vysluhovania sviatostí je neúnosné,“ píšu biskupi v liste, ktorí schválili na 98. plenárnom zasadnutí KBS.

Mesiace bez sviatostí

Biskupi ďalej uviedli, že sa na nich obracia čoraz viac veriacich s duchovným utrpením.

„Svätá spoveď a sväté prijímanie pre nich vždy boli zdrojom povzbudenia, sily a vnútornej rovnováhy. Teraz sú však mesiace bez sviatostí, a nemajú legitímny spôsob, ako ich prijať. To prehlbuje utrpenie, ktoré priniesla pandémia,“ pokračovali s tým, že veriaci majú pocit, že ich cirkev v ťažkom čase opustila.

Biskupi zároveň potvrdili, že rešpektujú prijímané opatrenia a apelujú na ich dodržiavanie. „Naši duchovní s ochotou slúžia na covidových oddeleniach – nielen ako kňazi, ale aj ako dobrovoľníci, sanitári či pomocníci. Vieme preto z prvej ruky o vážnosti situácie. Napokon, aj žiaľ, ktorý zdieľame s ľuďmi pri pohreboch, sa stal našou každodennou skúsenosťou,“ doplnili.

Viac k témam: Koronavírus, pandemické opatrenia, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Biskupi píšu Matovičovi list, žiadajú o miernejšie opatrenia vo vzťahu k duchovným potrebám © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.