Úvod  >  Článok:  Britský parlament bude znova hlasovať o brexite, najväčšiu šancu majú dva návrhy

LONDÝN 1. apríla (WebNoviny.sk) – Britský parlament bude v pondelok opätovne hlasovať v úsilí získať väčšinu pre niektorú z alternatív odchodu Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ). Londýn má už iba 12 dní na predstavenie nového plánu pre brexit.

Dolná snemovňa britského parlamentu zvažuje niekoľko možností. Najväčšiu šancu uspieť majú dva návrhy – zotrvanie v colnej únii EÚ alebo usporiadanie druhého referenda o brexite.

Mayová alternatívy odmietla

Obe alternatívy odmietla britská premiérka Theresa Mayová. Naopak, zmluvu o odchode Londýna z európskeho bloku, ktorú premiérka vyrokovala s úniou, parlament neschválil ani na tretí pokus, čo Britániu približuje k chaotickému odchodu bez dohody.

Naposledy odmietol parlament dohodu v piatok minulý týždeň, zatiaľ najtesnejším rozdielom 58 hlasov. Mayová sa však nevzdáva a v priebehu tohto týždňa by mohla zmluvu predložiť do parlamentu po štvrtý raz.

Možnosti brexitu

Pondelňajšie hlasovania nasledujú po hlasovaniach z minulého týždňa, keď žiadna z ôsmich predložených možností nezískala v parlamente väčšinu. Predseda dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow vybral zo 16 návrhov zákonodarcov.

Medzi možnosťami boli napríklad odchod z EÚ bez dohody, zotrvanie v európskej colnej únii a na jednotnom trhu, nechať o akejkoľvek vyrokovanej zmluve o rozchode s úniou hlasovať v referende alebo zrušiť brexit, ak bude hroziť odchod bez dohody. Takzvané „indikatívne hlasovanie“ malo odhaliť, či niektorý z plánov brexitu má väčšinu v parlamente.

Viac k témam: Brexit
Zdroj: Webnoviny.sk – Britský parlament bude znova hlasovať o brexite, najväčšiu šancu majú dva návrhy © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním