Úvod  >  Článok:  Buteflika nečakane odložil termín prezidentských volieb v Alžírsku a vymenoval nového premiéra

ALŽÍR 12. marca (WebNoviny.sk) – Alžírsky prezident Abdelazíz Buteflika v pondelok nečakane oznámil, že odkladá prezidentské voľby, ktoré sa mali konať 18. apríla, a že on sám už vo voľbách nebude kandidovať.

List obyvateľom

Prezident to oznámil v liste obyvateľom, ktorý zverejnila prezidentská kancelária. Krátko nato Buteflika odvolal z postu premiéra Ahmeda Ouyahiu a za jeho nástupcu určil doterajšieho ministra vnútra Nureddína Bedouího.

Práve on bude mať na starosti zorganizovanie nových volieb, ktoré už budú bez účasti Butefliku. K možnému dátumu nových volieb sa prezident v pondelok nevyjadril.

Nahneval alžírsku spoločnosť

Buteflika, ktorý nahneval veľkú časť alžírskej spoločnosti svojím úmyslom už piatykrát po sebe kandidovať na post prezidenta, sa nakoniec podvolil tlaku zo strany priaznivcov opozície, ktorej v posledných dňoch vyjadrila podporu aj časť armády, duchovných a sudcov.

Osemdesiatdvaročný Buteflika sa vrátil do vlasti len v nedeľu po dvoch týždňoch strávených vo švajčiarskej nemocnici. Pri moci je od roku 1999, na verejnosti sa však neukazuje od mŕtvice, ktorú utrpel v roku 2013.

Viac k témam: prezidentské voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Buteflika nečakane odložil termín prezidentských volieb v Alžírsku a vymenoval nového premiéra © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním