Bývalý pápež Benedikt XVI. nekonal v prípade zneužívania detí, popiera akékoľvek pochybenie

20.1.2022 (Webnoviny.sk) – Emeritný pápež Benedikt XVI. nekonal v štyroch prípadoch zneužívania detí v čase, keď bol v 70. a 80. rokoch minulého storočia arcibiskupom v nemeckom Mníchove.

Takýto záver priniesla dlho očakávaná správa o sexuálnom zneužívaní v mníchovskej diecéze, ktorú zverejnili vo štvrtok.

Zneužívanie v rokoch 1945 až 2019

Advokátska kancelária, ktorá správu vypracovala, uviedla, že Benedikt dôrazne popiera akékoľvek pochybenie. Vo dvoch prípadoch vyšetrovanie vyčíta postup súčasného arcibiskupa Reinharda Marxa, ktorý patrí k spojencom pápeža Františka.

Arcidiecéza si vypracovanie správy objednala u advokátskej kancelárie Westpfahl Spilker Wastl pred takmer dvoma rokmi s cieľom preskúmať zneužívanie v rokoch 1945 až 2019, a taktiež to, či cirkevní predstavitelia v týchto prípadoch postupovali správne. Arcidiecéza i advokátska kancelária uviedli, že najvyšší cirkevní predstavitelia boli o záveroch správy informovaní ešte pred jej zverejnením.

Hrozí mu obvinenie z pochybenia

Bývalý pápež Benedikt XVI., občianskym menom Joseph Ratzinger, pôsobil ako arcibiskup v Mníchove v rokoch 1977 až 1982, kým sa stal vedúcim vatikánskej Kongregácie pre náuku viery. „Dovedna v štyroch prípadoch sme dospeli k záveru, že vtedajší arcibiskup, kardinál Ratzinger, môže byť obvinený z pochybenia,“ uviedol jeden z autorov správy Martin Pusch.

V roku 2018 iná správa vypracovaná cirkvou dospela k záveru, že v rokoch 1946 až 2014 duchovní v Nemecku zneužili najmenej 3677 ľudí. Viac ako polovica obetí mala nanajvýš 13 rokov a takmer tretina boli miništranti.

Viac k témam: zneužívanie detí
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý pápež Benedikt XVI. nekonal v prípade zneužívania detí, popiera akékoľvek pochybenie © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.