Site icon Spišiakoviny

Česi kúpia od Američanov vojenské vrtuľníky, štyri sú útočné a dvanásť viacúčelových

PRAHA 7. mája (WebNoviny.sk) – Spojené štáty predajú Českej republike šestnásť vojenských vrtuľníkov v hodnote 23 miliárd českých korún. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničia vo vyhlásení. O finálnej podobe zmluvy aj o konečnej cene vrtuľníkov bude Česko s Pentagonom ešte rokovať.

Zatiaľ ide o prvotné schválenie americkou vládou a tiež základný krok k ďalšiemu vyjednávaniu. Česká vláda má záujem o štyri útočné vrtuľníky AH-1Z, dvanásť viacúčelových vrtuľníkov Black Hawk typu UH-60 a ďalšie vybavenie.

Vďaka tomuto predaju sa zlepší ochrana člena NATO, čo je dôležité pre zaistenie mieru a stability v Európe. To priaznivo ovplyvní aj zahraničnú politiku a národnú bezpečnosť Spojených štátov,“ uviedlo americké ministerstvo obrany.

Predaj vrtuľníkov tiež podľa neho zvýši snahu Česka o budovanie vlastného obranného systému, čo v konečnom dôsledku podporí obranné ciele Severoatlantickej aliancie, informuje český spravodajský portál iDNES.cz.

Viac k témam: NATO, Spojené štáty americké, útočný vrtuľník AH-1Z, vrtuľník, vrtuľník Black Hawk UH-60
Zdroj: Webnoviny.sk – Česi kúpia od Američanov vojenské vrtuľníky, štyri sú útočné a dvanásť viacúčelových © SITA Všetky práva vyhradené.

Exit mobile version