Cieľom novej politiky má byť dobrý život ľudí na Slovensku, PS/Spolu na to kladie dôraz vo volebnom programe

21.9.2019 (Webnoviny.sk) – Koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu) kladie vo volebnom programe pre najbližšie parlamentné voľby dôraz na kvalitné a inovatívne vzdelávanie, zdravé Slovensko a ochranu životného prostredia.

Ako uvádzajú v dokumente s názvom ´Bod zlomu´, ktorý agentúre SITA zaslala hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková, „cieľom novej politiky musí byť dobrý život ľudí na Slovensku. Preto urobíme prelomové zmeny vo vzdelávaní, prinesieme kvalitnú starostlivosť o zdravie počas celého života a budeme chrániť budúcnosť našej prírody a celej planéty“.

Zamerať sa chcú aj na ochranu práv a slobôd a garanciu dôstojnosti každého človeka či na rozvoj kultúry väčšiny a menšín na Slovensku.

Dôraz kladú aj na ochranu životného prostredia

V oblasti školstva presadzujú vyššie platy a kvalitnejšie vzdelávanie pre učiteľov, slobodu učebniciam a žiakom či zlepšenie manažmentu škôl. V zdravotníctve sa budú usilovať zakročiť proti poplatkom u lekára, zabezpečiť lepšiu ochranu a kontrolu pre pacientov, zaistiť dostupné, kvalitné a bezpečné lieky či skvalitniť zdravotno-sociálnu starostlivosť.

„Súčasný spôsob života generuje množstvo environmentálnych problémov. Produkujeme množstvo odpadu, znečisťujeme ovzdušie a zdroje pitnej vody. V sídlach uprednostňujeme betón pred zeleňou a potraviny vyrábame s pomocou množstva umelých hnojív a pesticídov,“ približujú členovia koalície.

Pri ochrane životného prostredia sa preto chcú zamerať na prechod na bezuhlíkovú ekonomiku, reformu správy národných parkov, revitalizáciu vodných tokov či podporu recyklácie odpadu.

Koalícia navrhuje vytvoriť nové ministerstvo

Predstavitelia koalície v programe taktiež navrhujú vytvorenie Ministerstva pre ľudské práva, občiansku spoločnosť a obranu demokracie SR a Centra pre hybridné hrozby a dezinformácie. Dôležité je podľa nich podporovať nezávislú žurnalistiku, jazykovú pestrosť v televíznom vysielaní a podporovať dvojjazyčnosť vo verejných službách.

Zásadné zmeny chcú presadiť aj v justícii, polícii a na prokuratúre. Týkať sa to má zmeny spôsobu voľby sudcov Ústavného súdu SR, prezidenta Policajného zboru SR a verejného výberu a voľby generálneho a špeciálneho prokurátora. V oblasti zahraničnej politiky plánujú prehlbovať integráciu do EÚ a NATO, viesť kritický dialóg s Ruskom a posilňovať strategické partnerstvá.

PS/Spolu chce dosiahnuť silnú ekonomiku

Koalícia bude klásť dôraz aj na dosiahnutie silnej ekonomiky Slovenska. Za týmto účelom chce určiť spravodlivejšiu výšku dôchodkov, zaistiť lepšie sociálne služby, kvalitnejšiu ochranu práv zamestnancov či vytvoriť opatrenia na zvýšenie zamestnanosti. V oblasti verejnej správy sa zasadzujú podporiť najmenej rozvinuté regióny a zabezpečiť silnejšiu samosprávu bez vyšších územných celkov.

V neposlednom rade chcú PS/Spolu spraviť zo Slovenska digitálnu krajinu, a to prostredníctvom poskytovania kvalitných digitálnych služieb či bezpečných a užitočných dát.

Viac k témam: Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020
Zdroj: Webnoviny.sk – Cieľom novej politiky má byť dobrý život ľudí na Slovensku, PS/Spolu na to kladie dôraz vo volebnom programe © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.