Úvod  >  Článok:  Čína nechce prísť o štatút rozvíjajúcej sa krajiny, Spojené štáty viní z arogancie a sebeckosti

29.7.2019 (Webnoviny.sk) – Čína obvinila Washington z „arogancie a sebeckosti“. Americký prezident Donald Trump toriž zvýšil napätie vo vzťahoch s Pekingom v obchodnej oblasti tlakom na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO), aby ukončila zhovievavejší prístup voči niektorým ekonomikám, ktoré sa považujú za rozvíjajúce sa.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí v pondelok povedal, že Čína si potrebuje zachovať takýto štatút, aby „sa dosiahla skutočná férovosť v obchode“.

Rozvíjajúce sa krajiny dostali viac času na otvorenie svojich ekonomík, viac priestoru na subvencovanie svojho exportu a procedurálne výhody pri sporoch na pôde WTO.

Čína napriek tomu, že si nárokuje štatút rozvíjajúcej sa krajiny, je druhou najväčšou ekonomikou na svete a najväčším exportérom.

Trump nariadil splnomocnencovi USA pre obchod Robertovi Lighthizerovi, aby „použil všetky dostupné prostriedky“ na donútenie WTO, aby nedovolila krajinám vyhlasovať sa za rozvíjajúce sa krajiny, ak ich ekonomická sila znamená, že nepotrebujú zhovievavé zaobchádzanie.

K bohatým ekonomikám, ktoré si nárokujú štatút rozvíjajúcej sa krajiny, patria napríklad Singapur, Južná Kórea, Brunej, Kuvajt a Spojené arabské emiráty.

Viac k témam: obchodná vojna, Svetová obchodná organizácia (WTO)
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína nechce prísť o štatút rozvíjajúcej sa krajiny, Spojené štáty viní z arogancie a sebeckosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním