Ďalšia verejná súťaž s účasťou Bonulu bola netransparentná, Remišová hovorí o zmätočnej podmienke

Share

27.8.2020 (Webnoviny.sk) – Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodol, že ďalšia verejná súťaž s účasťou Bonulu bola netransparentná. Ide o zmluvu o vybudovaní bezpečnostného systému za viac ako 8,5 milióna eur, ktorú uzavrelo Generálne riaditeľstvo zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) so spoločnosťou Vel Security v marci 2018.

Zmätočná a nesplniteľná podmienka

Táto spoločnosť bola v minulosti prepojená na druhého súťažiaceho – SBS Bonul. V tlačovej správe o tom informuje Tlačové oddelenie strany Za ľudí. Podnet na preskúmanie súťaže podala predsedníčka strany Veronika Remišová ešte ako opozičná poslankyňa.

„Zistenia ÚVO hovoria o porušení princípu transparentnosti, kde ZVJS požadovalo už v prvej fáze súťaže preukázanie podmienok účasti a špecifických certifikátov, ku ktorým ale nedal uchádzačom dostatok konkrétnych informácií o samotných technických požiadavkách. Takisto určil aj zmätočnú a nesplniteľnú podmienku účasti, čo mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania. Úrad pre verejné obstarávanie hovorí o neprehľadnom a nepredvídateľnom spôsobe postupu, ktorý mohol mať vplyv na výsledok,“ uviedla vicepremiérka a ministerka pre investície a regionálny rozvoj.

Podľa Remišovej ÚVO tiež konštatoval, že ZVJS stanovil v súťaži nesplniteľnú a zmätočnú podmienku, ktorá mohla od účasti v súťaži odradiť ďalších záujemcov.

Polícia by mala vyšeetrovať

Spochybniť mal aj certifikáty, ktoré predložila víťazná Vel Security a ktoré „vydávajú súkromné právnické osoby, ktoré certifikujú vlastné produkty na základe svojvoľne určených pravidiel“.

Rozhodnutie ÚVO potvrdila na druhom stupni Rada úradu. Na rade je teraz podľa Remišovej polícia, ktorá by mala začať vyšetrovať. Vicepremiérka pripomenula, že aj z tzv.

Kočnerovej knižnice vyplynuli podozrenia o tom, že polícia „zvláštne” prevody medzi firmami Bonul a Vel Security už dlhšie evidovala. „Mali spoločne obchodovať, spoločne súťažiť, dokonca viac ako polovicu tržieb Vel Security mali tvoriť peniaze od Bonulu,“ dodala.

Viac k témam: SBS Bonul
Zdroj: Webnoviny.sk – Ďalšia verejná súťaž s účasťou Bonulu bola netransparentná, Remišová hovorí o zmätočnej podmienke © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.