Kategórie
Svet

Demokrati a republikáni sa dohodli na financovaní Trumpovho múru na hranici s Mexikom

Diskusia sa týkala aj zadržiavania migrantov bez dokladov. WASHINGTON 12. februára (WebNoviny.sk) – Americkí demokrati a republikáni v pondelok v noci vo Washingtone dosiahli všeobecnú dohodu o financovaní múru, ktorý chce prezident Donald Trump nechať postaviť na americko-mexickej hranici. Zadržiavanie migrantov bez dokladov Zabránili tak ďalšiemu takzvanému shutdownu – čiastočnému zastaveniu financovania amerických federálnych úradov.

WASHINGTON 12. februára (WebNoviny.sk) – Americkí demokrati a republikáni v pondelok v noci vo Washingtone dosiahli všeobecnú dohodu o financovaní múru, ktorý chce prezident Donald Trump nechať postaviť na americko-mexickej hranici.

Zadržiavanie migrantov bez dokladov

Zabránili tak ďalšiemu takzvanému shutdownu – čiastočnému zastaveniu financovania amerických federálnych úradov. Diskusia sa týkala aj zadržiavania migrantov bez dokladov. Bližšie detaily o dohode však zatiaľ nepotvrdili.

Trump podporovateľom v texaskom El Pase povedal, že zatiaľ nemal čas na preskúmanie dohody, no podotkol, že by „nikdy nepodpísal zákon, ktorý by viedol k hromadnému prepusteniu násilných zločincov“.

Republikánsky senátor Richard Shelby uviedol, že sa im podarilo dohodnúť na všetkých bodoch a dodal, že tento týždeň budú pracovať na detailoch.

Trump požadoval 5,7 miliardy dolárov

BBC uvádza, že podľa niektorých správ vyčlenia na výstavbu múru 1,375 miliardy dolárov (v prepočte približne 1,5 miliardy eur), pričom Trump požadoval 5,7 miliardy dolárov (približne 6,4 miliardy eur).

Demokrati takisto žiadali obmedziť počet migrantov bez dokumentov, ktorí sú už v USA, a ktorých môže zadržiavať Imigračný a colný úrad. Podľa dohody ich počet znížia zo súčasných 49 057 na 40 250.

Šéf Bieleho domu ukončil predchádzajúci shutdown koncom januára. „Ak sa nám nepodarí získať férovú dohodu s Kongresom, 15. februára nastane ďalší shutdown alebo využijem práva, ktoré mi dáva ústava USA na vyriešenie tohto stavu,“ vyhlásil vtedy politik.

Viac k témam: imigranti, migranti, múr, utečenecká kríza
Zdroj: Webnoviny.sk – Demokrati a republikáni sa dohodli na financovaní Trumpovho múru na hranici s Mexikom © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.

Exit mobile version