Desaťtisíce ľudí sa zhromaždili na vigílii za obete útoku v mešitách v Christchurchi

CHRISTCHURCH 24. marca (WebNoviny.sk) – V novozélandskom meste Christchurch sa v nedeľu zhromaždili tisícky ľudí, aby si vypočuli modlitby, piesne a príhovory na vigílii na pamiatku 50 obetí teroristického útoku vo dvoch mešitách.

Prečítali mená všetkých obetí

Podľa oficiálnych odhadov sa na podujatí v Hagley Parku, kde prečítali mená všetkých zavraždených, zúčastnilo asi 40-tisíc ľudí. Pódium bolo pôvodne pripravené na koncert kanadského speváka Bryana Adamsa, ktorý po útokoch zrušili.

Z invalidného vozíka spomienku sledoval aj 21-ročný Mustafa Boztas, ktorého útočník 15. marca v mešite Al-Noor postrelil do nohy a prestrelil mu pečeň. „Je krásne vidieť, čo dala dokopy tunajšia komunita, aby nám ukázali, že im na nás záleží,“ povedal a dodal, že sa zotavuje a dúfa, že bude môcť už čoskoro normálne chodiť.

Celonárodná spomienka

Na Novom Zélande sa konali rôzne podujatia venované obetiam počas celého týždňa a na piatok je naplánovaná celonárodná spomienka.

Pri minulotýždňovom útoku 28-ročného austrálskeho extrémistu Brentona Tarranta vo dvoch mešitách v meste Christchurch zomrelo 50 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Strelec časť útoku vysielal naživo prostredníctvom sociálnej siete a svoje motivácie prezentoval v 74-stranovom manifeste.

Viac k témam: Christchurch, mešita, obete, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Desaťtisíce ľudí sa zhromaždili na vigílii za obete útoku v mešitách v Christchurchi © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.