Dôvera Čaputovej nie je nekonečná, prezidentka nie je spokojná s vyjadreniami Kováčika

18.10.2019 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 18. októbra 15:41

Štátne inštitúcie si zaslúžia dôveru, nie však bezhraničnú. Uviedla to na piatkovom tlačovom brífingu prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka sa v uplynulých dňoch stretla s ministerkou vnútra Denisou Sakovou, šéfom polície Milanom Lučanským a námestníčkou generálnej prokuratúry Vierou Kováčikovou. Podľa Čaputovej si kompetentní uvedomujú závažnosť situácie na Slovensku a súhlasili aj s tým, aby bola o jednotlivých prípadoch viac informovaná verejnosť. Čaputová nie je príliš spokojná s vyhláseniami šéfa špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika, ktorý dozoruje kauzu Gorila. Podľa jej slov už bude zrejme v prípade viacero trestných činov premlčaných, čo umocní v aktéroch kauzy pocit beztrestnosti.

Problémy s korupciou

„To, čo sa za posledné dni z médií dozvedám, presiahlo moju predstavivosť. Každý, kto sa zaujímal o verejné dianie, tušil, že v našej krajine máme problémy s korupciou, vymožiteľnosťou práva a zneužívaním moci. Ale konkrétne kontúry tohto správania sa, arogancia aktérov a cynizmus prekvapil určite mnohých ľudí,“ povedala prezidentka.

Čaputová aj napriek tomu dôveruje orgánom činným v trestnom konaní, že medializované prípady dokážu rýchlo a spravodlivo prešetriť. Prezidentka zároveň povedala, že jej dôvera nie je nekonečná.

„Po včerajších (štvrtok 17. októbra, poznámka SITA) rozhovoroch s policajným prezidentom Milanom Lučanským, námestníčkou generálneho prokurátora Vierou Kováčikovou a ministerkou vnútra Denisou Sakovou môžem za seba povedať, že tak polícia, ako aj prokuratúra si vážnosť súčasnej situácie dostatočne uvedomujú a pracujú na tom, aby aj verejnosti ukázali výsledky,“ doplnila Čaputová.

„Vyšetrovatelia a dozorujúci prokurátori v prípadoch podozrivých sudcov a podozrivého bývalého generálneho prokurátora ešte majú nárok na to, aby od nás mohli žiadať dôveru. Moja terajšia dôvera a ani čas potrebný na preukázanie výsledkov však nie sú nekonečné a bezhraničné,“ dodala.

Vražda Kuciaka a zlyhanie systému

Hlava štátu vidí spojitosť medzi vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej so zlyhaním systému. „Nemožno nevidieť súvislosť medzi týmito skutočnosťami a smrťou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Práve takýmto kauzám sa Ján Kuciak venoval. A venoval sa im vidiac, že niektoré špičky justície kolaborovali so zločinom, kryli ho, a zrejme zarábali na nespravodlivosti. Za smrť dvoch mladých ľudí nie je zodpovedný len objednávateľ a vykonávatelia vraždy. Morálne zodpovední sú všetci, ktorí túto situáciu umožnili a tolerovali, ktorí svoje poslanie v justícii otočili proti jeho zmyslu,“ uzavrela.

Premiér Peter Pellegrini na margo vyhlásenia Čaputovej reagoval, že víta jej postoj. Podľa neho prezidentka potvrdila, že vyšetrovacie orgány majú voľnú ruku pri vyšetrovaní podozrivých afér a konajú v zmysle známeho „padni, komu padni„.

Rovnako oceňuje, že pani prezidentka negatívne nezovšeobecňuje situáciu v súdnictve a na prokuratúre a podobne ako premiér žiada vyšetriť a potrestať zlyhania jednotlivcov. Premiér Peter Pellegrini v pondelok zvolal stretnutie s predstaviteľmi Generálnej prokuratúry SR a Súdnej rady SR s cieľom hľadať riešenia na prinavrátenie pošramotenej dôvery k týmto inštitúciám,“ tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár reagoval, že oceňuje dôveru a objektívny prístup prezidentky. „Generálny prokurátor Slovenskej republiky si uvedomuje vážnosť situácie a reflektuje na ňu. Hneď, ako to bude možné, bude verejnosť informovaná zo strany Generálnej prokuratúry SR,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Na Slovensku sa v ostatnej dobe objavili viaceré podozrenia, ktoré naznačujú zneužívanie systému zo strany niektorých sudcov, prokurátorov či policajtov. Zároveň boli medializované informácie o zvukových nahrávkach. V prípadoch vystupuje aj Marian K., ktorý je v súčasnosti obvinený z toho, že si objednal vraždu novinára Jána Kuciaka. Anonym tiež v stredu zverejnil webový odkaz, na ktorom je údajne celá nahrávka kauzy Gorila.

Viac k témam: policajný prezident, prezident Slovenskej republiky, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Dôvera Čaputovej nie je nekonečná, prezidentka nie je spokojná s vyjadreniami Kováčika © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.