Energetici investovali do novej transformovne milióny eur, napájať môže aj Hornonitrianske bane

NITRA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., spustila do prevádzky novú Transformovňu Nováky v katastri obce Zemianske Kostoľany v okrese Prievidza.

Jej úlohou bude transformovať veľmi vysoké napätie (110 kV) na vysoké (22 kV) a zásobovať elektrickou energiou okolitú oblasť charakteristickú veľkou koncentráciou priemyslu.

Náročný projekt

Energetici investovali do novej rozvodne zhruba 5,2 mil. eur, pričom z plánovaného rozpočtu dokázali ušetriť približne 800-tisíc eur. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

„Výstavba novej transformovne bola nevyhnutná z dôvodu zásobovania oblasti, posilnenia spoľahlivosti a eliminácie výpadkov. Išlo o náročný projekt nielen zo stavebného hľadiska, ale aj z hľadiska plánovania a zosúladenia aktivít, pretože sa priamo dotýkala veľkých energetických subjektov ako Elektrárne Nováky, spoločnosti Fortischem či Hornonitrianskych baní,“ uviedol Vladimír Svetlošák zo Stredoslovenskej distribučnej.

Transformovňa Nováky stojí na ploche 60 árov. Ústia do nej štyri vedenia veľmi vysokého napätia a má 11 vývodov vysokého napätia. Najdôležitejším zariadením je transformátor, ktorý dokáže pokryť výkon 25 megawattov. Elektrickou energiou zásobuje zhruba tretinu okresu Prievidza.

Pozemok slúžil ako priemyselný areál

V prípade krízovej situácie môže napájať aj neďaleké bane, elektráreň či chemickú fabriku, ktoré sú za normálnych okolností v tomto smere nezávislé. Prevádzka rozvodne je plne automatická, ovládajú ju dispečeri Stredoslovenskej distribučnej z centrály v Žiline. Pozemok, na ktorom stojí nová transformovňa, slúžil v minulosti ako priemyselný areál.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia.

Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 755-tisíc domácností a firiem.

Viac k témam: elektrina, Stredoslovenská distribučná a. s.
Zdroj: Webnoviny.sk – Energetici investovali do novej transformovne milióny eur, napájať môže aj Hornonitrianske bane © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.