Úvod  >  Článok:  Európska únia dokončila prípravy na brexit bez dohody, ale rozhovory o írskej hranici pokračujú

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Európska únia (EÚ) dokončila prípravy na potenciálne chaotický scenár odchodu Veľkej Británie z únie bez dohody, rozhovory o írskej hranici však pokračujú.

Uprostred pochybností, či Londýn do konca týždňa odsúhlasí dohodu o odchode vyrokovanú s EÚ, samotná únia uvádza, že brexit bez dohody je „čoraz pravdepodobnejší„.

Návrhy novej legislatívy

Ako v pondelok uviedla Európska komisia, „občanom a podnikateľom to spôsobí značný rozvrat,“ a prízvukovala, že Británia odíde „bez akýchkoľvek prechodných dohôd„.

Komisia informovala, že pre obyvateľov a firmy vydala 90 oznamov o pripravenosti na brexit a pripravila 19 návrhov novej legislatívy. Zvyšných 27 členov únie najíma tiež stovky nového personálu pre vybavovanie hraničných a colných kontrol.

Odloženie brexitu

Lídri únie sa minulý týždeň vo štvrtok na summite dohodli, že Londýnu ponúknu odloženie odchodu z EÚ do 22. mája, pokiaľ britský parlament do konca tohto týždňa schváli dohodu, ktorú premiérka Theresa Mayová vyrokovala s Bruselom.

Pokiaľ sa tak nestane, lídri podporia kratší posun do 12. apríla, ktorý má Londýnu poskytnúť čas na schválenie dohody alebo „spresnenie ďalšieho postupu„.

Viac k témam: Brexit, Európska komisia (EK)
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia dokončila prípravy na brexit bez dohody, ale rozhovory o írskej hranici pokračujú © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním