Úvod  >  Článok:  Falošný vnuk okradol dôchodkyne o tisíce eur, súd vydá na Mariána európsky zatykač

Falošný vnuk okradol dôchodkyne o tisíce eur, súd vydá na Mariána európsky zatykač

BANSKÁ BYSTRICA 6. júna (WebNoviny.sk) – Trest odňatia slobody nepodmienečne na štyri roky a šesť mesiacov za podvodné konanie voči dvom dôchodkyniam vymeral vo štvrtok odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 36-ročného Mariána Vargicza z Lučenca. Vargicz pod zámienkou, že je vnuk poškodených dôchodkýň, vylákal od nich viac ako päťtisíc eur.

Dôchodkyne obral o tisíce eur

Prvou obeťou v minulosti už trestaného podvodníka sa stala 78-ročná dôchodkyňa z Banskej Bystrice, od ktorej vymámil osemsto eur. Poškodenej žene zachrípnutým hlasom volal, že je vnuk Denis a potrebuje peniaze. Chcel väčší obnos, ale „starká“, ako ju oslovil, mala doma iba osemsto eur. Dala ich cudziemu mužovi, ktorý sa vydával za kamaráta jej vnuka.

Na druhý deň Vargicz podobný trik vyskúšal na dôchodkyni z Budče pri Zvolene. Pre tú bol zase vnuk pod menom Tomáš a pýtal si päťtisíc eur na auto pre otca. Aby mohla ísť vybrať peniaze do banky, poslal jej taxík. Po peniaze opäť poslal kamaráta. Od dôverčivej ženy získal Vargicz 4 680 eur.

Prokuratúra podvodníka žalovala aj za podobný úskok voči vyše 90-ročnej Zvolenčanke, od ktorej na zaplatenie dlhu vnuka dostal tritisíc eur. Za zločin podvodu dostal Vargicz vzhľadom na kriminálnu minulosť trest šesť a pol roka odňatia slobody. Navyše mu zakázali pobyt okresoch Zvolen, Detva a Krupina.

Tretiu krádež nemohol spáchať

Voči rozsudku sa Vargicz odvolal s tým, že sa za falošného vnuka nevydával a dôchodkyne nepodviedol. Krajský súd zistil, že tretí skutok voči vyše 90-ročnej žene nemohol spáchať, pretože v tom čase predával noviny v Nemecku.

Preto odvolací senát uznal vinu za prvé dva skutky a následne znížil i trest. Pretože Vargicz sa zdržiava dlhodobo v zahraničí, nebol ani na odvolacom konaní. Príslušný súd preto na neho vydá európsky zatykač.

Viac k témam: dôchodkyňa, Krajský súd Banská Bystrica, podvodník
Zdroj: Webnoviny.sk – Falošný vnuk okradol dôchodkyne o tisíce eur, súd vydá na Mariána európsky zatykač © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním