Farmári si po novele zákona prilepšia, prostredníctvom zelenej nafty získajú milióny eur ročne

Farmári si po novele zákona prilepšia, prostredníctvom zelenej nafty získajú milióny eur ročne

BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR v stredu schválili návrh zákona o poskytnutí pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe z dielne SNS, ktorý sa týka tzv. zelenej nafty.

Zákon upravuje poskytovanie pomoci podnikateľovi v poľnohospodárskej prvovýrobe, ktorým je fyzická alebo právnická osoba, formou úhrady zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov.

Milióny eur ročne

Predpokladaný objem pomoci je v zákone rozpočtovaný na úrovni 30 miliónov eur ročne v rokoch 2019 až 2021. Účinnosť zákona je stanovená od 1. apríla 2019.

Podnetom pre tvorbu zákona bola podľa SNS snaha systémovo určiť spôsob poskytovania štátnej pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe, konkrétne poskytnutie pomoci na stabilizáciu dôležitej časti prevádzkových nákladov.

Vznamný moment pre poľnohospodársku prvovýrobu

Táto úprava poskytovania pomoci formou úhrady zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov predstavuje významný moment pre poľnohospodársku prvovýrobu. Na jednej strane stimuluje aktívne poľnohospodárske subjekty, na druhej strane významne účelovo znižuje náklady na nákup minerálneho oleja použitého v poľnohospodárskej prvovýrobe bez toho, aby neúmerne administratívne zaťažili žiadateľa,“ ozrejmili poslanci z SNS.

SNS predpokladá, že aplikovaním tohto nástroja pomoci sa stimulujú hlavné prvky konkurenčnej schopnosti poľnohospodárskej prvovýroby, ktorými sú rast tvorby pridanej hodnoty a rast produktivity práce, spojené s technologickou a inovačnou dynamikou.

Viac k témam: farmári, zelená nafta
Zdroj: Webnoviny.sk – Farmári si po novele zákona prilepšia, prostredníctvom zelenej nafty získajú milióny eur ročne © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.