Francúzsko sa v boji proti Islamskému štátu v Sýrii spolieha na Rusko, vraj majú spoločné záujmy

16.10.2019 (Webnoviny.sk) – Francúzsko vyzvalo Európske štáty a ďalších členov koalície, ktorá bojuje proti extrémistickej skupine Islamský štát (IS) v Sýrii, aby sa po tom, ako sa USA vzdali svojej vedúcej úlohy v regióne, preskupila.

Porazenie Islamského štátu v Sýrii

Francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian sa v rozhovore pre televíziu BFM TV v stredu vyjadril, že sa jeho krajina teraz spolieha najmä na Rusko, vzhľadom na ich „spoločné záujmy“ v porazení IS v Sýrii.

Stiahnutie amerických vojakov zo severovýchodnej Sýrie podľa neho núti európskych lídrov, aby znovu prehodnotili ich spojenectvo so Spojenými štátmi v regióne.

Bezpečnosť Francúzska

Le Drian poznamenal, že počas tureckej ofenzívy v Sýrii proti kurdským bojovníkom je „v stávke“ aj samotná bezpečnosť Francúzska. „Prijatie tejto invázie“ podľa šéfa francúzskej diplomacie dáva priestor IS na návrat, keďže chaos umožňuje tisíckam bojovníkov IS zajatých v kurdských väzeniach z nich utiecť.

Ako pripomína agentúra AP, prázdno, ktoré v konflikte zanechalo USA, zapĺňa Rusko, ktoré nasadilo svoje jednotky pri hranici Sýrie a Turecka.

Viac k témam: Kurdi, Rusko, Sýria
Zdroj: Webnoviny.sk – Francúzsko sa v boji proti Islamskému štátu v Sýrii spolieha na Rusko, vraj majú spoločné záujmy © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.