Gastrosektor utŕžil ďalšiu ranu pod pás, Sulíkovo ministerstvo údajne skončilo s dotáciami na nájomné

Share

17.5.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 17. mája, 14:40

Iniciatíva Zachráňme gastro! kritizuje ukončenie poskytovania dotácií na nájomné. Ako objasňuje v tlačovej správe, Ministerstvo hospodárstva SR malo potvrdiť, že za máj tohto roku už s pomocou s nájomným nepočíta.

Gastro sektor pritom upozorňuje, že mnohé reštaurácie na Slovensku sú stále zatvorené a s otvorením napríklad hudobných klubov a diskoték sa tak skoro ani nepočíta. Situáciu dokonca označili ako „ranu pod pás“.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Mnohé reštaurácie ešte neotvorili, o diskotékach a hudobných kluboch sa nikto ani neodvažuje uvažovať, ale pandémia podľa rezortu hospodárstva už končí. Znamená to, že gastropodnikatelia v postihnutých regiónoch a majitelia hudobných klubov a diskoték sa majú ísť pásť?“ pýta sa hovorca iniciatívy Ján Laš.

Ako dodal, štát nežiadajú o nič viac ako ostatní podnikatelia, chcú pracovať. „Ale ak máme byť z rozhodnutia vlády zatvorení, áno, chceme adekvátne kompenzácie a pomoc, vrátane pomoci v mesiacoch, keď sa naši zamestnanci nemôžu naplno venovať svojej práci,“ uzavrel Laš.

Gastrosegment spadá pod ministerstvo dopravy

Samotné ministerstvo hospodárstva reagovalo, že nerozumie, prečo kritika iniciatívy smeruje primárne na neho.

„V prvom rade je potrebné zdôrazniť, že gastrosegment patrí do kompetencie rezortu dopravy, ktorý má na starosti jeho odškodňovanie. Rezort hospodárstva dokáže tomuto segmentu pomôcť len v rámci svojich kompetencií, a teda predovšetkým vyplácaním dotácií na nájomné,“ zdôraznila hovorkyňa ministerstva Katarína Matejková.

Zároveň pripomenula, že v prípade ďalších obmedzení podnikateľov pre pandémiu plánoval rezort postupovať už podľa pravidiel univerzálneho odškodňovacieho zákona. Ten je navrhnutý tak, aby bolo možné spravodlivo a rovnakým metrom pomôcť postihnutým koronakrízou.

Kritérium pomoci je pokles tržieb. Návrh zákona je už pripravený, do kompetencie si ho zobralo ministerstvo financií a rezort hospodárstva podľa Matejkovej verí, že bude čoskoro predstavený verejnosti.

Vyplatili vyše 49 miliónov eur

Ministerstvo hospodárstva SR vyplatilo v druhom kole dotácií na nájomné už viac ako 49 miliónov eur. Pomoc poskytlo takmer 35-tisíc žiadateľom. Nárok na pomoc majú podnikatelia, ktorí mali z dôvodu štátom prijatých opatrení zatvorené, ale aj tí, ktorí mali obmedzené prevádzky.

Podobne, ako v rámci dotácií na nájomné počas prvej vlny, aj tentoraz sú oprávnenými žiadateľmi o dotáciu nájomcovia, ktorí o peniaze žiadajú prostredníctvom prenajímateľa.

Dotáciu možno poskytnúť nájomcovi vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom, najviac však vo výške 50 percent nájomného za obdobie sťaženého užívania.

Viac k témam: dotácie na nájomné, finančná pomoc, gastrosektor, iniciatíva Zachráňme gastro
Zdroj: Webnoviny.sk – Gastrosektor utŕžil ďalšiu ranu pod pás, Sulíkovo ministerstvo údajne skončilo s dotáciami na nájomné © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: Nezaradené

Mohlo by sa vám páčiť...