Humenné vyčlenilo státisíce eur, príspevky dostanú seniori aj rodičia malých detí

HUMENNÉ 7. mája (WebNoviny.sk) – Mesto Humenné je v tomto roku pripravené svojim obyvateľom poskytnúť benefity vo výške takmer 400-tisíc eur. Zvýhodnenia sa týkajú príspevkov na stravovanie pre seniorov, pre rodičov pri narodení dieťaťa, ako aj pri nástupe prváka do školy, či zliav na cestovnom.

Samospráva v minulom roku poskytla svojim obyvateľom aj zvýhodnenia vo forme daňových úľav. Informovala o tom vedúca finančného odboru Mestského úradu v Humennom Ivana Jenčíková.

Príspevok na stravovanie seniorov

Pre tento rok sú schválené benefity pre občanov na úrovni 392 600 eur. Najvyššiu položku vo výške 300-tisíc eur pritom tvorí príspevok na stravovanie seniorov.

Na príspevok pri narodení dieťaťa je určených 30 600 eur a na príspevok pre dieťa, ktoré nastúpi do 1. ročníka, pôjde ďalších 42-tisíc eur. Zvýhodnené cestovné bude mesta stáť 20-tisíc eur.

Zľavy môžu obyvatelia mesta s trvalým pobytom využiť prostredníctvom Karty výhod pre Humenčanov. O vydanie Senior karty môže požiadať občan, ktorý je poberateľom starobného alebo invalidného dôchodku, starší ako 62 rokov.

Na kartu Junior majú nárok občania mesta vo veku od 15 rokov do dovŕšenia 25 rokov a na Kartu Humenčan občania od 25 rokov do dovŕšenia 62 rokov.

Daňové úľavy

V roku 2018 predstavovala celková výška úľav, oslobodení, odpustení, ako aj znížení na daniach a komunálnom odpade 145-tisíc eur. Pri dani za komunálny odpad bola znížená daň pre takmer 1 460 ľudí pracujúcich alebo študujúcich v iných mestách na Slovensku.

Úľava predstavovala takmer 10-tisíc eur. Ďalších vyše 74-tisíc eur odpustili pre 5 500 poplatníkov pracujúcich alebo študujúcich v zahraničí, či nachádzajúcich sa vo väzbe alebo sociálnom zariadení.

Zníženú daň z nehnuteľnosti majú držitelia preukazov ŤZP a ŤZP/S, a tí, ktorí prekročili vek 62 rokov. V minulom roku sa to v Humennom týkalo 4 490 daňovníkov v 7 998 objektoch. Na dani takto ušetrili takmer 56 400 eur, z toho za pozemky mesto ľuďom daň znížilo o takmer 11-tisíc eur, úľava na dani za stavby bola viac ako 28 700 eur a za byty necelých 16 700 eur.

Ľudia vo veku nad 62 rokov mali zníženú aj daň za psa. Spolu 289 daňovníkov s 306 psami takto ušetrilo vyše 2 630 eur. Oslobodení od platenie boli registrovaní členovia klubu Eurocanis. Išlo o 26 daňovníkov s 36 psami, ktorým odpustili 800 eur. Oslobodenie vo výške necelých 900 eur získali aj prevádzkovatelia deviatich predajných automatov.

Viac k témam: daňová úľava, príspevky, rodičia, seniori
Zdroj: Webnoviny.sk – Humenné vyčlenilo státisíce eur, príspevky dostanú seniori aj rodičia malých detí © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.