Irak chce demonštrovať zlepšenú bezpečnostnú situáciu v krajine, otvoril Zelenú zónu v Bagdade

Share

BAGDAD 5. júna (WebNoviny.sk) – Bagdadskú Zelenú zónu, prísne stráženú oblasť na západnom brehu rieky Tigris, v utorok po 16 rokoch opäť otvorili pre verejnosť. Krok má demonštrovať zlepšenú bezpečnostnú situáciu v krajine po rokoch vojny.

Zóna, v ktorej sa nachádzajú zahraničné veľvyslanectvá a iracké vládne budovy, bude po novom otvorená „dvadsaťštyri hodín denne bez akýchkoľvek výnimiek„, uviedol pre agentúru The Associated Press generálmajor Jásim Jahjá Abd Alí.

Zelená zóna sa rozprestiera na ploche desať kilometrov štvorcových. Pre verejnosť ju uzavreli v roku 2003 po americkej invázii, ktorej cieľom bolo zvrhnúť vtedajšieho diktátora Saddáma Husajna.

V posledných rokoch sa opevnená oblasť stala nenávideným symbolom nerovnosti v krajine a vyvolávala v obyvateľoch pocit nedosažiteľnosti ich vlády. Prístup do zóny mali len Iračania so špeciálnymi bezpečnostnými odznakmi.

Viac k témam: Bagdad, Zelená zóna
Zdroj: Webnoviny.sk – Irak chce demonštrovať zlepšenú bezpečnostnú situáciu v krajine, otvoril Zelenú zónu v Bagdade © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SprávySvet

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.