Úvod  >  Článok:  Japonský cisársky pár oslávi 60. výročie svadby, do monarchie priniesli niekoľko noviniek
noimage

Japonský cisársky pár oslávi 60. výročie svadby, do monarchie priniesli niekoľko noviniek

TOKIO 10. apríla (WebNoviny.sk) – Japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko oslavujú v stredu 60. výročie svadby. To prichádza len tri týždne predtým, ako 85-ročný monarcha abdikuje a na tróne ho nahradí jeho syn Naruhito.

Do monarchie priniesli novinky

Pár sa zoznámil počas tenisového turnaja v roku 1957. Korunný princ Akihito a neurodzená Mičiko Šóda sa následne vzali 10. apríla 1959. Bol to pritom prvý prípad, keď sa budúci japonský cisár oženil s bežnou občiankou a navyše s katolíckym vzdelaním.

To boli dve z mnohých noviniek, ktoré súčasný cisár priniesol do 1 500 rokov starej monarchie. Akihito a Mičiko tiež porušili tradíciu, keď sa rozhodli sami vychovať svoje tri deti, hovoriť oveľa častejšie na verejnosti či ospravedlniť sa vojnovým obetiam v Japonsku i v zahraničí.

Služba rodine aj ľudu

Cisár sa v prejave pri príležitosti svojich narodenín v decembri poďakoval ľuďom za podporu, a tiež svojej manželke za dlhoročnú oddanosť a porozumenie.

Som skutočne vďačný cisárovnej, ktorá sama pochádza z ľudu, že sa rozhodla ísť touto cestou so mnou a vyše 60 rokov s hlbokou oddanosťou slúžiť cisárskej rodine a japonskému národu,“ povedal cisár.

Viac k témam: cisár Akihito, japonský cisár, výročie
Zdroj: Webnoviny.sk – Japonský cisársky pár oslávi 60. výročie svadby, do monarchie priniesli niekoľko noviniek © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním