Site icon Spišiakoviny

Kéry chce iniciovať, aby v prípade Chovanca bol na rokovaní zahraničného výboru belgický veľvyslanec

29.6.2021 (Webnoviny.sk) – Predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry (Smer-SD) bude iniciovať, aby v čom najkratšom čase prišiel na rokovanie výboru veľvyslanec Belgického kráľovstva na Slovensku so sídlom vo Viedni. Ako povedal na tlačovej konferencii, na výbore sa ho plánujú pýtať otázky týkajúce sa ďalšieho postupu v prípade smrti slovenského občana Jozefa Chovanca v Belgicku.

Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico Kéryho iniciatívu víta. „Zahraničný výbor sa k tejto téme musí vrátiť a musíme pripomenúť túto tragickú smrť Slováka v Belgicku tak slovenskej, ako aj európskej verejnosti,“ doplnil Fico na tlačovej besede.

Disciplinárny trest za zlyhanie

Druhý najvyššie postavený funkcionár federálnej polície v Belgicku André Desenfants dostal v pondelok 28. júna disciplinárny trest za zlyhanie v prípade Chovancovej smrti.

Podľa informácií spravodajského portálu Belgische Rundfunk bude mať dva mesiace znížený plat o desať percent, čiže o 1 500 eur.

Policajtka nad mužom hajlovala

Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 na letisku, ktoré leží asi 60 kilometrov od Bruselu. Na palube lietadla sa údajne správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla tak odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Spravodajský portál Sme.sk priniesol vlani v auguste informáciu o záberoch z letiska v belgickom Charleroi, kde policajtka nad ležiacim Chovancom hajlovala a ďalší policajt mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Viac k témam: Smrť Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku
Zdroj: Webnoviny.sk – Kéry chce iniciovať, aby v prípade Chovanca bol na rokovaní zahraničného výboru belgický veľvyslanec © SITA Všetky práva vyhradené.

Exit mobile version