Kim Čong-un pripustil zlý ekonomický stav štátu, vážne ho narušili americké sankcie i koronavírus

20.8.2020 (Webnoviny.sk) – Najvyšší vodca Kórejskej ľudovodemokratickej republiky Kim Čong-un pripustil, že sankcie uvalené Spojenými štátmi americkými, pandémia koronavírusu a ničivé tohtoročné povodne spustošili ekonomiku štátu natoľko, že sa ocitla v zúfalom stave.

Na január tak naplánoval mimoriadny kongres, kde chce stanoviť rozvojové ciele KĽDR na ďalších päť rokov.

Povodne zničili tisíce domov

Na stredajšom zasadnutí ústredného výboru vládnej strany Kim Čong-un uznal ekonomické nedostatky. Tie podľa neho spôsobili „neočakávané a nevyhnutné zásahy z rôznych oblastí a situácia v regióne blízko Kórejského polostrova“. Podľa odborníkov na KĽDR doľahla kríza spôsobená šíriacim sa koronavírusom. Nariadená ešte väčšia blokáda štátu navyše obmedzila obchodné vzťahy s najväčším hospodárskych a politickým spojencom – Čínou.

Ešte minulý týždeň Kim Čong-un vyhlásil, že krajina čelí dvojitej výzve – zvládnuť COVID-19 a napraviť škody spôsobené prívalovými dažďami. Povodne v ostatných týždňoch zničili tisíce domov a úrodu na poliach s rozlohou niekoľko desiatok tisíc metrov štvorcových.

Obavy vyvoláva aj zlý systém zdravotníctva

Naplánovanie nového straníckeho kongresu na január podľa agentúry AP u predstaviteľov režimu v KĽDR pravdepodobne odráža nádej, že situácia s pandémiou koronavírusu sa dovtedy zmierni. Upozorňuje však, že štát na severe Kórejského polostrova môže mať zakrátko veľké problémy s úplným oživením cezhraničného obchodu a obavy vyvoláva aj zlý systém zdravotnej starostlivosti.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Plány v súvislosti s januárovým kongresom nespomínajú sankcie USA. Kim Čong-un však údajne chce počkať na výsledky novembrových volieb, aby prehodnotil nový prístup zahraničnej politiky voči USA a južnému susedovi – Kórejskej republike.

„Kim bude v januári poznať výsledok prezidentských volieb v USA. Môže tak aktualizovať pozíciu KĽDR pri rokovaniach týkajúcich sa denuklearizácie,“ povedal Leif-Eric Easley, profesor na univerzite v Soule.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, ekonomika štátu, povodne, sankcie proti KĽDR
Zdroj: Webnoviny.sk – Kim Čong-un pripustil zlý ekonomický stav štátu, vážne ho narušili americké sankcie i koronavírus © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.