Kolapsy z tepla opäť pribúdajú, pomoc záchranárov potrebovali desiatky Slovákov

26.6.2019 (Webnoviny.sk) – Počet kolapsov má opäť stúpajúcu tendenciu. V utorok skolabovalo z tepla 84 pacientov. Ako agentúru SITA ďalej informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, najviac pacientov skolabovalo v Bratislavskom kraji, až 15.

Najmenej pacientov malo zdravotné ťažkosti pre horúčavy v Trnavskom kraji, išlo o piatich pacientov. V pondelok pre kolapsy z tepla pomoc záchranárov potrebovalo 78 pacientov.

Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Od 11:00 do 15:00 sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim.

Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,“ povedala Krčová.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti z prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. Pri zhoršení zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Viac k témam: horúčavy, kolaps, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolapsy z tepla opäť pribúdajú, pomoc záchranárov potrebovali desiatky Slovákov © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.