Kolapsy z tepla pribúdajú, pomoc záchranárov potrebovali desiatky Slovákov

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Pomoc záchranárov pre kolapsy z tepla v utorok potrebovalo 63 pacientov.

Najviac zasahovali v Banskobystrickom kraji

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová, až 14 pacientov potrebovalo pomoc v Banskobystrickom kraji, najmenej zasahovali v Trenčianskom kraji, kde vyslali záchranárov k štyrom pacientom.

Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Od 11:00 do 15:00 sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim.

Ideálne je piť čistú vodu

Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy,“ povedala Krčová.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Viac k témam: horúčavy, kolaps, záchranári
Zdroj: Webnoviny.sk – Kolapsy z tepla pribúdajú, pomoc záchranárov potrebovali desiatky Slovákov © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.