Korčok na návšteve na východe Ukrajiny odovzdal šek na 50-tisíc eur na pomoc

7.2.2022 (Webnoviny.sk) – Stanicu Luhanská, ktorá sa nachádza na línii kontaktu na východe Ukrajiny, navštívil minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) spolu s ministrami zahraničných vecí Česka Janom Lipavským a Rakúska Alexandrom Schallenbergom.

Symbolom konfliktu, ktorý na východe Ukrajiny pokračuje od roku 2014, sa stal práve most v Stanici Luhanskej.

Bol čiastočne zničený počas bojov, ale v roku 2019 sa ho podarilo zrekonštruovať, čo uľahčilo život obyvateľom na oboch stranách línie. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu diplomacie.

Bojuje sa už roky

V médiách sa často hovorí, že vo východnej Európe hrozí konflikt. Faktom ale je, že na východe Ukrajiny sa bojuje už takmer osem rokov. Boje si vyžiadali viac než 13-tisíc obetí a stále nemožno hovoriť o dodržiavaní prímeria. Až pri osobnej návšteve si človek uvedomí, ako ľudia trpia v dôsledku vojny, a zarazilo ma, ako zložité je pricestovať z území, ktoré nekontroluje ukrajinská vláda,“ povedal Korčok.

Miestni ľudia sú tam aj tak ťažko skúšaní konfliktom, ale nemožnosť prekračovať túto líniu ich životnú situáciu ešte zhoršuje. Počas návštevy šéf slovenskej diplomacie odovzdal dar – symbolický šek v hodnote 50-tisíc eur na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Stanici Luhanskej a okolí.

Dlhodobo pomáha

Minister Korčok povedal, že Slovensko dlhodobo pomáha miestnym obyvateľom, či už je to podporou zdravotnej starostlivosti, poskytnutím niekoľkých sanitiek pre tento región, ale aj politicky.

Slovensko sa v roku 2019 ako vtedajšia predsedajúca krajina OBSE aktívne zasadzovalo za rekonštrukciu mosta v Stanici Luhanskej. Rekonštrukcia mosta sa nakoniec podarila vďaka konštruktívnemu prístupu oboch strán,“ priblížil minister.

Viac k témam: Cestný most, Konflikt, Minister zahraničných vecí, Prímerie
Zdroj: Webnoviny.sk – Korčok na návšteve na východe Ukrajiny odovzdal šek na 50-tisíc eur na pomoc © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.