Japonsko po zemetrasení hlási viac ako 140 zranených, vo vážnom stave sú traja ľudia (video)

Share

14.2.2021 (Webnoviny.sk) – Silné zemetrasenie, ktoré v sobotu udrelo pri severovýchode Japonska, si vyžiadalo viac ako 140 zranených. Väčšina z nich mala ľahké zranenia, no traja ľudia sú vo vážnom stave.

Mŕtvych nehlásia, informoval hlavný tajomník japonskej vlády Kacunobu Kato.

Zemetrasenie nespôsobilo únik radiácie

Sobotňajšie zemetrasenie malo magnitúdo 7,3 a otriaslo viacerými oblasťami, vrátane prefektúr Fukušima a Mijagi. Nespôsobilo vlny cunami, pretože vychádzalo z hĺbky 55 kilometrov. Podľa hovorcu japonského meteorologického úradu to bol dotras masívneho zemetrasenia s magnitúdom 9,1 z roku 2011, ktoré vyvolalo cunami a viedlo k sérii havárií v jadrovej elektrárni Fukušima 1.

Spoločnosť Tokyo Electric Power Co. informovala, že v elektrárni Fukušima 1 sobotňajšie zemetrasenie nespôsobilo únik radiácie ani ďalšie nezrovnalosti, len vylialo vodu využívanú na chladenie vyhoretých palivových tyčí.

Zosuv pôdy zasypal diaľnicu

Zemetrasenie vyvolalo zosuv pôdy, ktorý zasypal diaľnicu spájajúcu Tokio so severnými mestami, poškodilo budovy a železničné trate a viedlo aj k výpadku elektriny v tisíckach domácností. Do nedele rána sa prívod elektriny obnovil, no prevádzka niektorých vlakov na severnom pobreží je v dôsledku škôd pozastavená do pondelka.

Mnohí obyvatelia strávili noc v evakuačných centrách. V niektorých oblastiach sú nasadené obranné jednotky, aby pomohli s poskytovaním pitnej vody.

Odborníci varovali pred ďalšími následnými otrasmi.

Viac k témam: cunami, Fukušima, zemetrasenie, zosuv pôdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Japonsko po zemetrasení hlási viac ako 140 zranených, vo vážnom stave sú traja ľudia (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...