Košické železiarne si pripomínajú tragickú nehodu, pred 24 rokmi zahynulo 11 ľudí

27.10.2019 (Webnoviny.sk) – Výbuch potrubia a následný únik vysokopecného plynu do ovzdušia vo vtedajších košických Východoslovenských železiarňach (VSŽ, dnes U. S. Steel) si pred 24 rokmi 27. októbra 1995 vyžiadal 11 obetí a stovky ľudí museli byť ošetrené. Tragická udalosť nastala pri zváračských prácach na odstavenom potrubí, z ktorého mali byť už predtým tlakom vzduchu vytlačené zvyšky vysokopecného plynu.

Zváračské práce sa však začali pred doručením výsledkov analýzy odobraných vzoriek plynu. Krátko po 9:00 ráno nastal výbuch a únik množstva smrteľne jedovatého oxidu uhoľnatého – plynu bez farby a zápachu.

Nebola vyhlásená evakuácia

Na mieste explózie sa počas dopoludnia riešila oprava poškodeného potrubia, boli tam policajti, hasiči a zamestnanci. Úniku nebezpečného plynu nikto nevenoval pozornosť, nebola vyhlásená žiadna evakuácia. Do práce prichádzali ďalší ľudia. Okolo 15:30 začali prichádzať prvé správy o priotrávených, ktorí pracovali na odstraňovaní následkov ranného výbuchu alebo v blízkosti havárie.

Príkaz na opustenie pracovísk prišiel až večer pred 21:00, pre viacerých už neskoro. K tragédii prispelo aj počasie. Inverzia spôsobila koncentráciu plynu namiesto jeho rozptýlenia v ovzduší. V nočných hodinách okolo 2:30 sa začala evakuácia blízkej obce Veľká Ida a uvažovalo sa aj o košickej mestskej časti Šaca. Vo VSŽ sa v noci zišiel krízový štáb na čele s vtedajším prezidentom podniku Jánom Smerekom.

Obvinili päť ľudí

V nemocniciach ošetrili viac ako tri stovky priotrávených, 21 z nich museli hospitalizovať. Otravu smrteľným plynom neprežilo 11 ľudí, 9 pracovníkov železiarní a dvaja muži, ktorí sa v areáli VSŽ zdržovali neoprávnene.

Rok po tragédii v roku 1996 vyšetrovatelia obvinili päť ľudí, na troch z nich sa neskôr vzťahovala amnestia vtedajšieho prezidenta Rudolfa Schustera. Pred súd sa postavili iba dvaja. Po sérii pojednávaní v januári 2002 Senát Krajského súdu v Košiciach odsúdil riaditeľa závodu Energetika na dvojročný trest s podmienečným odkladom na tri roky a v prípade obvineného majstra závodu Koksovňa súd od potrestania upustil.

Viac k témam: tragická nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk – Košické železiarne si pripomínajú tragickú nehodu, pred 24 rokmi zahynulo 11 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.