Krajniak aj Chmelár podporujú obnoviteľné zdroje energie, ale Mikloško ich nepovažuje za prioritu

BRATISLAVA 10. marca (WebNoviny.sk) – Všetci kandidáti na post prezidenta SR si vedia predstaviť ďalší rozvoj obnoviteľných zdrojov energií (OZE) na Slovensku.

Väčšina z kandidátov vidí veľký priestor v rozvoji vodných elektrární. Podľa prezidentského kandidáta Maroša Šefčoviča, obnoviteľné zdroje budú dokonca patriť z dlhodobého hľadiska k dominantnému zdroju energie.

Veľký potenciál fotovoltiky

„Ak chce byť Európa do roku 2050 uhlíkovo neutrálna, bude musieť vyprodukovať minimálne 85 % elektriny z obnoviteľných zdrojov, zvyšných 15 % bude pochádzať z jadra,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Šefčovič s tým, že pre Slovensko je vhodné sústrediť sa na lokálne a decentralizované zdroje výroby. „Z hľadiska energetiky vidíme predovšetkým potenciál na rozvoj obnoviteľných zdrojov v sektore teplárenstva,“ podotkol Šefčovič.

Kandidát na prezidenta Štefan Harabin upozorňuje, že podpora nasadzovania OZE sa nesmie realizovať na úkor konkurencieschopnosti slovenského hospodárstva.

„Nesmú sa príliš diskriminovať ostatné výroby elektrickej energie. Treba sa sústrediť na podporu takých OZE, ktoré neprinášajú iné negatívne dopady. Fotovoltika má napríklad určite veľký potenciál na priemyselných halách,“ dodal Harabin.

Nastavenie rozumnej štruktúry

Podľa Mariana Kotlebu by sa malo na OZE pozerať “triezvo“.  „Ich prínos je síce jednoznačný, ale úplne inak ich musíme hodnotiť z pohľadu domácností, či malých podnikov a inak z pohľadu strategických podnikov a štátu,“ doplnil.

Prezidentský kandidát Béla Bugár je presvedčený, že Slovensko má stále veľký potenciál v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov. „Ide najmä o vodné elektrárne, geotermálnu energiu, recyklované zdroje, biologické palivá a veternú energiu, avšak pri nastavení rozumnej štruktúry energetického mixu,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Bugár.

František Mikloško si nemyslí, že by malo byť našou prioritou podporovať z verejných financií OZE, a to predovšetkým z dôvodu vysokej korupcie a klientelizmu pri rozdeľovaní verejných zdrojov. „Slovensko má predpoklady pre využívanie vodných zdrojov, ako aj geotermálnych zdrojov na výrobu elektrickej energie či tepla,“ dodal Mikloško.

Slnko a vietor sú nestabilné

Milan Krajniak je presvedčený, že Slovensko by sa malo zamerať na vodné elektrárne. „Výrobu energie z ostatných obnoviteľných zdrojov považujem len za doplnok. Jednak kvôli vysokej výrobnej cene, ale najmä kvôli tomu, že slnko a vietor nie sú stabilné veličiny, z ktorých sa dá zabezpečiť stabilita našej energetickej siete,“ myslí si Krajniak.

Kandidát na prezidenta Eduard Chmelár považuje riešenie klimatickej zmeny za prioritu číslo jeden. „Som za dôsledné nahrádzanie fosílnych palív obnoviteľnými zdrojmi energie s presným určením cieľového roka, do ktorého by sme sa mohli stať prvým štátom strednej Európy, ktorý bude fungovať výlučne na OZE,“ konštatoval Chmelár.

Portál vEnergetike.sk oslovil ôsmich kandidátov na post prezidenta SR, ktorí podľa posledného oficiálneho prieskumu získali viac ako 1,01 % volebných preferencií. Kandidátka Zuzana Čaputová na otázky neodpovedala.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Viac k témam: obnoviteľné zdroje energie, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajniak aj Chmelár podporujú obnoviteľné zdroje energie, ale Mikloško ich nepovažuje za prioritu © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.