Kráľ Karol III. sa po prvý raz prihovoril svetu, vyjadril vďačnosť a odhodlanie

9.9.2022 (Webnoviny.sk) – Britský kráľ Karol III. sa po prvý raz po smrti jeho matky kráľovnej Alžbety II. prihovoril národu. Svoj prejav, ktorý podľa svojich slov hovoril s pocitmi hlbokého zármutku, venoval pamiatke dlhoročnej panovníčky a zaviazal sa v ňom k doživotnej službe ľudu.
Ako to urobila samotná kráľovná s takou neochvejnou oddanosťou, aj ja sa teraz slávnostne zaväzujem, že počas zostávajúceho času, ktorý mi Boh dá, budem dodržiavať ústavné princípy v srdci nášho národa. Bez ohľadu na to, kde žijete v Spojenom kráľovstve alebo v ríšach a územiach po celom svete, a bez ohľadu na váš pôvod a presvedčenie, budem sa snažiť slúžiť vám s lojalitou, úctou a láskou, tak ako počas celého svojho života,“ cituje nového monarchu spravodajský portál BBC.

Pocit vďačnosti

Kráľovná Alžbeta II., ktorá zomrela vo štvrtok vo veku 96 rokov, bola podľa slov jej syna „inšpiráciou a príkladom“ pre neho i celú rodinu.

Okrem osobného smútku, ktorý pociťuje celá moja rodina, zdieľame s toľkými z vás v Spojenom kráľovstve, vo všetkých krajinách, kde bola kráľovná hlavou štátu, v Spoločenstve národov a na celom svete, aj hlboký pocit vďačnosti za viac ako 70 rokov, počas ktorých moja matka ako kráľovná slúžila ľuďom toľkých národov,“ povedal kráľ.
Spomínajúc na ňu tiež povedal, že v jej živote bolo vidno „trvalú lásku k tradíciám spolu s nebojácnym objatím pokroku, vďaka ktorému sme ako národy veľkí. Náklonnosť, obdiv a rešpekt, ktoré vzbudila, sa stali charakteristickým znakom jej vlády“.

Spolieha sa na Camillu

Karol III. v prejave okrem iného spomenul, že jeho manželka Camilla, s ktorou sa oženil pred 17 rokmi, sa stala kráľovnou manželkou a spolieha sa na jej „láskyplnú pomoc“.
Tiež oznámil, že jeho syn William dostal titul princ z Walesu, ktorý on sám držal do štvrtka, a jeho manželka Catherine sa stala princeznou z Walesu.

Spomenul aj mladšieho syna Harryho a jeho manželku Meghan, ktorým „vyjadril lásku“, zatiaľ čo si budujú život v zámorí.

Poďakovanie za podporu

V mene celej mojej rodiny vám môžem ponúknuť len to najúprimnejšie a najsrdečnejšie poďakovanie za vašu sústrasť a podporu. Znamenajú pre mňa viac, ako som kedy mohol vyjadriť,“ uviedol tiež kráľ.
Svoj prejav ukončil slovami vďaky pre jeho matku za jej „lásku a oddanosť našej rodine a rodine národov, ktorým si tak usilovne slúžila celé tie roky“.
Kráľov prejav, okrem iného, odznel na pamätnej bohoslužbe za kráľovnú v Katedrále svätého Pavla v Londýne. Na bohoslužbe sa zúčastňujú vysokopostavené osobnosti ako napríklad premiérka Liz Trussová či starosta hlavného mesta Sadiq Khan, ale aj 2 000 členov verejnosti.

Viac k témam: Podpora, Príhovor, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Kráľ Karol III. sa po prvý raz prihovoril svetu, vyjadril vďačnosť a odhodlanie © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.