Kritik Kremľa Jašin mal byť prepustený, namiesto toho ho obvinili a hrozí mu 15 rokov väzenia

13.7.2022 (Webnoviny.sk) – Ruskí prokurátori v utorok vzniesli obvinenia voči ďalšiemu opozičnému politikovi Iľjovi Jašinovi, ktorý kritizoval ruskú vojnu na Ukrajine. Informoval o tom jeho právnik Vadim Prochorov.

Odsúdený podľa nového zákona

Jašina mali prepustiť po tom, ako ho nedávno odsúdili na 15-dňové väzenie pre obvinenia z neposlušnosti voči polícii.

Namiesto toho ho obvinili podľa nového zákona, podľa ktorého je šírenie nepravdivých informácií o armáde trestným činom a hrozí mu trest odňatia slobody až na 15 rokov. Prokurátori v utorok večer prehľadali Jašinov moskovský byt.

Jašin tvrdí niečo iné

Jašina koncom júna zadržali v mestskom parku v Moskve. Podľa polície chytil jedného dôstojníka za uniformu a urážal ho. Jašin povedal, že polícia k nemu pristúpila, keď sedel na lavičke s kamarátom, a bez vysvetlenia žiadala, aby išiel s nimi.

Zákon prijali po začiatku invázie

Rusko krátko po začiatku invázie na Ukrajinu prijalo zákon, ktorý kriminalizuje šírenie nepravdivých informácií o ich armáde, za čo hrozí až 15 rokov väzenia. Úrady odvtedy tvrdo zasahujú proti kritikom vojny. Ochrancovia ľudských práv napočítali desiatky prípadov.

Okrem trestného stíhania verejné osobnosti v Rusku údajne čelia tlaku úradov, aby verejne vyjadrili podporu „špeciálnej operácii“ Ruska na Ukrajine.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Väzenie, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Kritik Kremľa Jašin mal byť prepustený, namiesto toho ho obvinili a hrozí mu 15 rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.