Kysel končí na pozícii Lipšicovho zástupcu, dôvodom je aj Žilinkovo odmietnutie

23.8.2021 (Webnoviny.sk) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel v pondelok končí na pozícii povereného zástupcu špeciálneho prokurátora. Na sociálnej sieti to napísal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Kysel mal pritom funkciu zastávať aj na základe riadneho mandátu, keďže prešiel výberovým konaním. Generálny prokurátor Maroš Žilinka však nedávno oznámil, že ho do funkcie nevymenuje.

Podľa Lipšica Kysel patrí k najlepším a najskúsenejším prokurátorom. „Dozoroval a zastupoval prípady zločineckých skupín sýkorovcov, weissovcov, či bratov Krátkych. Viem, že patrí k prokurátorom, ktorého si vážia nielen vyšetrovatelia a operatívci, ale aj sudcovia Špecializovaného trestného súdu a sudcovia Najvyššieho súdu SR, ako aj naši zahraniční partneri,“ uviedol Lipšic.

Dôveru mu prejavila väčšina prokurátorov

Prejavom dôvery a rešpektu voči Kyselovi bol podľa Lipšica aj nedávny podporný list 23 prokurátorov ÚŠP, ktorí ho považujú za najlepšieho kandidáta na funkciu zástupcu špeciálneho prokurátora. „Viac ako polročná každodenná spolupráca s Petrom Kyselom mi potvrdila jeho mimoriadne odborné a riadiace schopnosti,“ dodal Lipšic.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka začiatkom augusta potvrdil, že odmietol vymenovať Petra Kysela za zástupcu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Ako vtedy konštatoval, nemohol neprihliadať na rozhodnutia Najvyššieho súdu SR z apríla a mája 2021, v ktorých bolo konštatované porušenie zákonnej povinnosti prokurátora vybavovať väzobné trestné veci prednostne a urýchlene a flagrantné porušenie Kyselovho procesného postupu a lehôt pri predkladaní žiadostí obvinených o prepustenie z väzby, a tým závažného zásahu do ich práv.

Návrh na disciplinárne konanie

Žilinka zároveň v prípade Kysela podal už druhý návrh na disciplinárne stíhanie. V provom prípade išlo o rozhodovanie o prepustení z väzby obvineného exriaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa R. ktoré podľa generálneho prokurátora trvalo príliš dlho.

To konštatoval aj Najvyšší súd SR, keď obvineného prepustil z väzby. Druhý disciplinárny návrh sa má týkať rozhodovania o prepustení z väzby bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra P.

Viac k témam: odchod z funkcie, zástupca
Zdroj: Webnoviny.sk – Kysel končí na pozícii Lipšicovho zástupcu, dôvodom je aj Žilinkovo odmietnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.