Úvod  >  Článok:  Lajčák v Kosove ukončil cestu po západnom Balkáne, zdôraznil význam Misie OBSE

BRATISLAVA 21. júna (WebNoviny.sk) – Návštevou Prištiny ukončil dnes minister zahraničia Miroslav Lajčák svoju tohtotýždňovú cestu po západnom Balkáne.

V pozícii úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) navštívil postupne Čiernu Horu, Albánsko, Srbsko, Macedónsko a Bosnu a Hercegovinu.

Jedna z najväčších misií OBSE

V rozhovoroch s kosovskými predstaviteľmi vrátane premiéra Ramusha Haradinaja sa venoval potrebe zvýšenia úsilia pri budovaní demokratickej a multietnickej spoločnosti a zdôraznil pripravenosť Misie OBSE naďalej napomáhať tomuto cieľu.

Kosovo hostí jednu z najväčších misií OBSE, ktorá je tu prítomná už dvadsať rokov. Za toto obdobie ste prešli kus cesty. Verím, že Kosovo je schopné sa vysporiadať s problémami, ktorým čelí, či už ide o úroveň právneho štátu, korupcie, organizovaného zločinu, efektivity administratívy, mieru nezamestnanosti, násilného extrémizmu a podobne,“ konštatoval Lajčák vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol Tlačový odbor ministerstva zahraničia (MZV).

Uctil si pamiatku slovenských vojakov

Minister Lajčák si počas návštevy Kosova uctil pamiatku slovenských vojakov z mierových síl KFOR, ktorí zahynuli pri havárii lietadla v Maďarsku 19. januára 2006 počas návratu do vlasti, a položil k ich pamätníku kyticu kvetov.

Zavítal do Gračanice, kde sa v miestnom pravoslávnom chráme stretol s opátom Srbskej pravoslávnej cirkvi Ilarionom. V rozdelenej Kosovskej Mitrovici diskutoval s primátormi oboch jej častí – južnej a severnej. „Mitrovica sa stala symbolom rozdelenia. Zmierenie a normalizácia vzťahov v Mitrovici by rozhodne presiahli lokálny rozmer,” zdôraznil Lajčák.

Viac k témam: minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE)
Zdroj: Webnoviny.sk – Lajčák v Kosove ukončil cestu po západnom Balkáne, zdôraznil význam Misie OBSE © SITA Všetky práva vyhradené.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním