LANXESS pomáha automobilkám pri rozvoji elektromobility

Share

14.8.2020 (Webnoviny.sk) –
LANXESS vyrába termoplasty, ktoré sú kľúčové pre nabíjacie zásuvky a stanice, ako aj indukčné nabíjacie systémy
Pri elektromobilite v automobilovom priemysle využíva nemecká spoločnosť svoje know-how z elektrotechnického priemyslu

Chemická spoločnosť LANXESS vidí veľký potenciál v elektromobilite. Odolné termoplasty, ktoré LANXESS vyrába, sa úspešne používajú v nabíjacom mechanizme elektromobilov. Termoplasty by sa mohli využívať v nabíjacích zásuvkách, staniciach a indukčných nabíjacích systémoch.

„Spoločnosti z elektrotechnického a elektronického odvetvia (E&E) sú po celé desaťročia odberateľmi našich polyamidov a polyesterov. Vďaka dlhoročným skúsenostiam môžeme zákazníkom ponúknuť výrobu na zákazku. Tá spĺňa prísne štandardy a špecifikácie medzinárodného E&E a automobilového priemyslu. Práve preto sú ideálne na použitie v nabíjacej infraštruktúre,“ uviedla Sarah Luers, projektová manažérka LANXESS v oblasti vývoja aplikácií E&E a vysoko výkonných materiálov.

Nabíjacie zástrčky a zásuvky

Materiály vyrábané spoločnosťou LANXESS pod značkami Durethan a Pocan sa používajú najmä ako súčasti nabíjacích zástrčiek a zásuviek. Okrem toho nachádzajú využitie v nabíjacích nástenných staniciach, v garážach a tiež v indukčných bezdrôtových nabíjacích systémoch pre batérie s vysokým napätím.

Štandardizácia v oblasti elektromobility stále prebieha. Spomínané polyamidy a polyestery ponúkajú širokú škálu využitia v systémoch, ktoré sú založené na dobíjaní batérií jednosmerným a aj striedavým prúdom. Nevystužené materiály sú využívané predovšetkým v nabíjacích sviečkach. Ponúkajú vysokú úroveň rozmerovej stability, kvality povrchu a ich mechanická robustnosť prispieva k odolnosti proti nárazom. K dispozícii sú aj vo forme zlúčenín, ktoré spomaľujú proces horenia pri kontakte s ďalšími elektronickými súčiastkami.

„Jedným z príkladov je polyamid 6 Durethan B30SFN30, ktorý neobsahuje halogény a je odolný proti zapáleniu. V testoch horľavosti, ktoré boli realizované podľa americkej normy UL 94 (Underwriters Laboratories Inc.) dosahuje najvyššiu klasifikáciu V-0 pri hrúbke telesa 0,75 milimetrov,“ vysvetľuje Sarah Luers a dodáva, že je tak ideálny pre súčiastky s tenkými stenami, ako sú držadlá zástrčiek, ktoré nemusia byť nutne odolné proti vzplanutiu.

S ohľadom na zvyšujúce sa nároky na batérie a ich nabíjanie nadobúdajú význam polyamidové zlúčeniny na báze minerálov 6 Durethan BTC965FM30 a BTC77ZH3.0EF. Majú vysoký obsah plniva a sú tak ideálne pre komponenty v blízkosti nabíjacích zásuviek. Prvý z nich je nehorľavý a bez obsahu halogénov. V teste UL 94 dosahuje klasifikáciu V-0 (0,75 milimetra).

Durethan BTC77ZH3.0EF obsahuje špeciálnu minerálnu náplň, pomocou ktorej je možné dosiahnuť vysokú izotropnú tepelnú vodivosť. Aj napriek vysokému obsahu plniva vykazuje materiál vynikajúce vlastnosti. Nabíjacie zásuvky štandardne vyžadujú kombináciu požiarnej odolnosti a mechanickej pevnosti. „Tieto požiadavky spĺňa napríklad nehorľavý, sklom vystužený a bezhalogénový polyamid 6 Durethan BKV30FN04, ktorý dosahuje klasifikáciu V-0,“ hovorí Sarah Luers.

Kryty a konštrukčné prvky pre nabíjanie nástenných staníc

Tieto materiály sú vhodné aj na výrobu krytov a konštrukčných prvkov nástenných nabíjacích staníc, ktorých viditeľné časti musia byť odolné voči poveternostným vplyvom, UV žiareniu a musia vykazovať nízku tendenciu k deformácii.

Termoplast Pocan C1203, ktorý je vyrobený z nevystuženej zmesi polykarbonátu a polybutylen tereftalátu (PBT), spĺňa spomínané požiadavky. Materiálom vhodným na konštrukčné prvky je vystužený a extrémne silný a tuhý Durethan BKV45FN04. Bezhalogénový a nehorľavý polaymid 6 vykazuje vysokú 600 V (CTI A) a dosahuje klasifikáciu UL-94 na 0,4 milimetra.

Indukčné nabíjacie cievky

Medzi súčasné trendy patrí aj indukčné a bezdrôtové nabíjanie batérií elektromobilov. Ploché podlahy a brzdové doštičky vozidla okrem iného obsahujú indukčné nabíjacie cievky. Tieto podlahy musia byť zhotovené z materiálov, ktorú sú nielen nehorľavé a mechanicky silné, ale majú tiež nízku tendenciu k deformácii a vykazujú vysokú dielektriku. Polyamid 6 Durethan BG30XFN01 je materiál, ktorý je možné použiť pre podlahové dosky automobilov. Vykazuje skvelé vlastnosti, je vystužený sklenenými vláknami a extrémne odolný proti deformácii. Prešiel skúškou UL 94 s V-0 s hrúbkou skúšobného telesa 0,75 milimetra a testom UL f1 pre použitie na vonkajších povrchoch, ktoré sú vystavené UV žiareniu a vode.

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2018 dosiahol obrat 7,2 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 15 500 zamestnancov v 33 krajinách. Spoločnosť je zastúpená v 60 výrobných závodoch po celom svete. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnej chémii

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2018 dosiahol obrat 7,2 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 15 500 zamestnancov v 33 krajinách. Spoločnosť je zastúpená v 60 výrobných závodoch po celom svete. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme sa nachádza na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

Viac k témam: elektromobilita, LANXESS, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – LANXESS pomáha automobilkám pri rozvoji elektromobility © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.