Letné prázdniny prinášajú aj riziko vzniku požiarov, spôsobiť ich môže cigareta či iskra z ohniska

9.7.2019 (Webnoviny.sk) – Júl a august sú horúce a suché mesiace a tak i charakteristické zvýšeným rizikom vzniku požiarov. Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, hasiči evidujú nadpriemerné množstvo zásahov pri požiaroch práve v tomto období.

Najčastejšou príčinou vzniku požiarov je nedbalosť a neopatrnosť dospelých osôb. Jediná iskra z neopatrného zakladania ohniska, z cigarety, poľnohospodárskeho stroja či nevhodne zaparkovaného vozidla môže viesť k zbytočným stratám na životoch, zdraví, majetku alebo k ničeniu prírody. Hasičský a záchranný zbor tiež varuje, že za porušenie zákona o ochrane pred požiarmi hrozia pokuty.

Pokuta sa môže vyšplhať na tisíce eur

V júli a auguste 2018 hasiči zasahovali pri 1 609 požiaroch, čo bolo o 100 požiarov viac v porovnaní s rokom predtým. Počas letných prázdnin 2018 požiare na Slovensku zapríčinili smrť troch osôb, zranených bolo 26 osôb.

Z celkového počtu požiarov na Slovensku počas letných prázdnin 2018 sa až tri štvrtiny rozhoreli v prírodnom prostredí. Zo štatistík tiež vyplýva, že pre mesiac júl je charakteristické zvýšené množstvo požiarov poľnohospodárskych strojov. V júli 2018 sa vyskytlo 18 takýchto prípadov,“ upozornila Križanová.

Hasičský a záchranný zbor vyzýva občanov a právnické osoby, aby dodržiavali povinnosti a zákazy, ktoré im vyplývajú zo zákona o ochrane pred požiarmi.

Pre porušenie tohto zákona môže občan dostať pokutu do 331 eur. Ak sa previní právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ, pokuta sa môže vyšplhať na 16 596 eur.

Zákaz fajčenia a vypaľovania porastov

Hasiči upozorňujú, že je zakázané najmä fajčiť alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru.

Takisto sa nesmú vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov či zakladať oheň na miestach, kde môže vzniknúť požiar a sa rozširovať, zakázané je aj spaľovanie horľavých látok na voľnom priestranstve v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru.

V prípade podozrenia, že niekde vznikol požiar, ihneď treba zavolať hasičov na tiesňových linkách 150 alebo 112.

Viac k témam: hasiči, Hasičský a záchranný zbor (HaZZ), požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Letné prázdniny prinášajú aj riziko vzniku požiarov, spôsobiť ich môže cigareta či iskra z ohniska © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.