Líder Islamského štátu Al-Bagdádí zverejnil video po piatich rokoch, chváli útočníkov zo Srí Lanky

Share

BEJRÚT 29. apríla (WebNoviny.sk) – Líder teroristickej organizácie Islamský štát (IS) a najhľadanejší muž sveta Abú Bakr al-Bagdádí zverejnil v pondelok prvé video po piatich rokoch.

Ide o prvý obrazový záznam dokazujúci, že je nažive, odkedy v roku 2014 obleteli svet jeho zábery z mešity al-Aksá v irackom Mósule, v ktorej vyhlásil vznik islamského kalifátu v časti Iraku a Sýrie.

Potvrdil zodpovednosť za útoky

V aktuálnom videu al-Bagdádí potvrdil, že jeho organizácia stála za útokmi na kresťanské kostoly na Srí Lanke, pri ktorých na Veľkonočnú nedeľu zahynulo viac ako 250 ľudí.

Útoky na Srí Lanke boli podľa neho odvetou za to, že „križiaci“ pripravili Islamský štát o územie, ktoré donedávna ovládal. Veľká časť osemnásťminútového videa, ktoré v pondelok zverejnila mediálna spoločnosť Islamského štátu al-Furkán, sa venuje bitke o sýrske mesto Baghúz, ktoré bolo posledným územím pod kontrolou IS a minulý mesiac ho ovládli kurdskí bojovníci podporovaní USA.

Dlhý boj proti križiakom

Al-Bagdádí priznal, že bojovníci IS toto mesto stratili a neovládajú už žiadne súvislé územie, povedal však, že sa stále nevzdávajú. „V skutočnosti, boj islamu a jeho ľudí proti križiakom a ich nasledovníkom je dlhou bitkou,“ povedal al-Bagdádí.

Islamský štát je podľa odborníkov na terorizmus najbrutálnejšou teroristickou organizáciou, ktorej praktiky sa nedajú porovnávať dokonca ani s barbarstvom al-Kájdy a ďalších skupín. Na územiach, ktoré bojovníci IS ovládali, systematicky znásilňovali ženy, zabíjali svojich oponentov, odrezávali im hlavy a následne s nimi podľa viacerých svedectiev hrali futbal.

Viac k témam: terorizmus, útok na Srí Lanke
Zdroj: Webnoviny.sk – Líder Islamského štátu Al-Bagdádí zverejnil video po piatich rokoch, chváli útočníkov zo Srí Lanky © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie článku: SprávySvet

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.