Litva daruje Ukrajine bojový dron, občania na jeho kúpu vyzbierali takmer šesť miliónov eur

7.7.2022 (Webnoviny.sk) – Litva dá Ukrajine bojový dron, ktorý daroval turecký výrobca po súkromnej crowdfundingovej kampani Litovčanov, ktorí na tento účel v priebehu niekoľkých dní vyzbierali takmer šesť miliónov eur.

Keďže firma Baykar bezpilotné lietadlo Bayraktar TB2 poskytla bezplatne, čast vyzbieranej sumy išla na vyzbrojenie stroja a zvyšok bude presmerovaný na Ukrajinu na riešenie „kritických potrieb“, uviedla litovská vláda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Litovský minister obrany Arvydas Anušauskas predstavil verejnosti dron, ktorý dorazil do krajiny začiatkom týždňa, na miestnej leteckej základni.

Jedna zbraň vojnu nevyhrá, ale symboly sú v každej vojne mimoriadne dôležité,“ povedal v stredu pre verejnoprávnu televíziu LRT. Ukrajine ho odovzdajú v najbližších dňoch.

Crowdfundingová iniciatíva sa začala koncom mája s cieľovou sumou päť miliónov eur. Tú dosiahla za pár dní, keď prispeli tisícky občanov. Litva patrí medzi najaktívnejších podporovateľov Ukrajiny a od začiatku ruskej invázie jej pravidelne poskytuje vojenskú pomoc.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Bayraktar TB2, Dron, Finančná zbierka, Litva, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Litva daruje Ukrajine bojový dron, občania na jeho kúpu vyzbierali takmer šesť miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.