Lukašenko navštívil vo väzení opozičných aktivistov, vraj si chcel vypočuť ich názor

10.10.2020 (Webnoviny.sk) – Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v sobotu navštívil vo väzení opozičných aktivistov, ktorí tam skončili pre napadnutie jeho znovuzvolenia v augustových voľbách, ktoré vyvolali masívne protesty.

Zakázali mu kandidovať v prezidentských voľbách

Dlhoročný autoritársky líder sa v minskej väznici rozprával so svojimi oponentmi viac ako štyri hodiny. Lukašenkova kancelária uviedla, že si chcel „vypočuť názor všetkých“.

Medzi 11 aktivistami, ktorí sa zúčastnili na stretnutí, bolo niekoľko členov opozičnej Koordinačnej rady aj Viktor Babariko, bývalý šéf ruskej banky Belgazprombank, ktorý sa usiloval kandidovať proti Lukašenkovi, ale úrady mu to zakázali, píše agentúra AP.

Niekdajší minister kultúry a bývalý veľvyslanec vo Francúzsku Pavel Latuška, ktorý sa pridal ku Koordinačnej rade, sa v súvislosti s Lukašenkovou návštevou väzenia vyjadril, že odrážala jeho slabosť.

„Lukašenko bol nútený sadnúť si za rokovací stôl s ľuďmi, ktorých uväznil,“ uviedol vo vyhlásení, v ktorom tiež vyzval na prepustenie všetkých politických väzňov.

Ústavu nemožno napísať v uliciach

Podľa pozorovateľov je Lukašenkova návšteva súčasťou úsilia o oslabenie demonštrantov, v rámci ktorého ponúka vágne opísané reformy, vrátane návrhu novej ústavy. Politikova kancelária bez bližších detailov uviedla, že počas stretnutia zdôraznil, že „ústavu nemožno napísať v uliciach“.

Bielorusi protestujú od prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa úradov Lukašenko získal 80 percent hlasov. Opozícia aj niektorí volební pracovníci však tvrdia, že hlasovanie bolo zmanipulované a USA aj Európska únia voľby odsúdili ako neslobodné a neférové.

Aj v sobotu pochodovali Minskom na protest proti politickej represii stovky žien, ktoré tiež požadovali nové voľby. Niekoľko účastníčok pochodu zadržali.

Viac k témam: bieloruský prezident, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Lukašenko navštívil vo väzení opozičných aktivistov, vraj si chcel vypočuť ich názor © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.